• مرکز تماس : 43417 -021

اخبار

در گفت و گو با مدیر عامل بیمه آسماری مطرح شد: بیمه های درمان،دریچه ای به سوی آرامش

شرکت های بیمه مناطق آزاد

* بسیاری بر این عقیده هستند که چون بیمه مناطق آزاد با هدف آغاز خصوصی سازی شکل گرفتند و از سوی دیگر در شرایط فعلی بسیاری از شرکتهای بیمه مستقیم مناطق آزاد شعبه تاسیس کرده اند فعالیت این شرکتها دیگر در شرایط حاضر توجیه اقتصادی ندارد ،خواهشمندم ابتدا ارزیابی خود را از بیمه های مناطق آزادبیان فرمایید و در ادامه آیا موافق این هستید که بیمه مناطق آزاد مانند بیمه های مستقل عمل کنند؟


ـ تا جایی که من به خاطر دارم خصوصی سازی با شرکت های بیمه های مناطق آزاد شروع شده است که در آن زمان ها تعرفه های مصوب وجود داشت و بیمه مرکزی ج.ا.ا برای شرکت های بیمه مناطق آزاد تسهیلاتی را تعریف نموده بود که این شرکتها تابع آن تعرفه ها نبودند. در نتیجه آن زمان می توانستند به طور مطلوب در مناطق آزاد فعالیت نمایند. شرکت های بیمه دیگر هم کمتر در مناطق آزاد استقرار داشتند، با عنایت به حضور ذهن بنده در اواخر سال 1381 بود که بعد از آن شرکت های دیگر پا به عرصه صنعت بیمه گذاشتند. در آن زمان شرکت های بیمه مناطق آزاد می توانستند فعالیت کنند زیرا شرکت های بیمه دیگری تاسیس نگردیده بودندو همچنین پس از تاسیس شرکت های بیمه دیگر چون تعرفه و محدودیت فعالیت برای آنها میسر بود قادر نبودند،حداقل به میزان شرکتهای مناطق آزاد فعالیت های خود را گسترش دهند. اما بعد از حذف تعرفه برای شرکت های خصوصی توانایی فعالیت  در مناطق آزاد ،برای آنها بیش تر و برای شرکت های مناطق ازد  محدود گردید، چراکه سرمایه کمتری نسبت به شرکت های خصوصی داشتند، و عرصه فعالیت را برای شرکت های مناطق آزاد تنگ گردید. در ابتدا سه شرکت بیمه ایران معین امید و حافظ بودند اما بیمه آسماری از سال 1392 متولد و در سال 1393 به صورت رسمی شروع به فعالیت نمود

اینجانب از سال 1394 به شرکت بیمه آسماری پیوسته و این مشکلات را مشاهده نمودم و راه حل را جز ایجاد تغییرات در روش اجرایی این شرکت بیمه ندیدم وتلاش نمودیم به جز فعالیت هایی که در مناطق آزاد داشتیم ،در سرزمین اصلی نیز برای رشته های مجاز از جمله در بخش درمان حضور داشته باشیم.

در سال 1394استراتژدی ها و برنامه ریزی های لازم صورت پذیرفت اما با عنایت به محدودیت محصول ما در سرزمین اصلی و از سوی دیگر مشکلات اخذ نمایندگی ،طبیعتا افرادی که از این پروسه  عبور کنند، ترجیح میدهند به عنوان نماینده سایر شرکت هایی که فاقد محدودیت های مذکور می باشند فعالیت نمایند ، چرا که محصولات ما جهت فروش در سرزمین اصلی محدود است . در نتیجه پذیرش نماینده با محدودیت فعلی در مناطق آزاد کاری بسیار دشوار است .

از سوی دیگر شرکتهای بیمه مناطق آزاد  از نظرسهم نگهداری ریسک و اخذ بیمه های مشارکتی و اتکایی هم مشکلاتی را دارند .

تعداد شرکت های بیمه در مناطق آزاد در حال گسترش است ورکود اقتصادی در مناطق آزاد هم کاملا مشهود است که مجموعا سبب کم رونق شدن فعالیت شرکتهای مستقر در مناطق آزاد گردیده است.

*پس به نظر شما شرایط اقتصادی برای شرکت های بیمه مناطق آزاد آنقدرها هم پررونق نیست؟

ـ بله. در حال حاضر هیچ کجا پررونق نیست، شرایط فعلی کشور شامل این مناطق هم می شود. ما سعی کردیم با تمام این کاستی ها به کار خودمان رونق بدهیم، خوشبختانه با برنامه ریزی که از سال 1394 صورت پذیرفته است توانستیم رونقی در بخش درمان انفرادی در سرزمین اصلی ایجاد کنیم که  البته  بیمه انفرادی مشکلاتی دارد، فردی که برای بیمه انفرادی اقدام می کند باید معاینه پزشکی شود و این هزینه بر است. ما باید راهی را پیدا می کردیم که از این کارها اجتناب شود و مردم را برای بیمه کردن ترغیب نماییم که در حال حاضر این کار انجام می پذیرد.

*به این ترتیب ریسک بیمه نامه تان بالا نمی رود؟

ـ باید به تمامی این ریسک ها فکر کردو در حال حاضر دو برنامه داریم، برنامه ریزی اول مربوط به افرادی که می خواهند معاینه پزشکی شوند. برنامه دوم افرادی هستند که می خواهند بدون معاینه پزشکی وارد پوشش بیمه ای  گردند . برای این گروه در سال اول ویژگی خاصی قرار دادیم که  آن ویژگی ها مانع از ریسک بالایی می شود که شما اشاره کردید. در نتیجه از سال دوم و یا سوم می توانیم آنها را به خوبی بپذیریم.

*آیا پیش بینی هایی که در بخش درمان انفرادی در سال 1395 داشتید محقق شده است؟

 دقیقاً. وقتی به شرکت های بیمه نگاه کنید متوجه می شوید سال های نخست تاسیس شان به آرامی پیش می روند. تا شناخته شوند و آیین نامه ها را تطبیق بدهند ،در سال 94-1393 به آرامی حرکت  کردیم، اما در سال 1395 به پیش بینی هایی که کرده بودیم رسیدیم و در سال 1396 هم بر این باور هستیم که می توانیم به سمت پیش بینی هایی که برای این سال داشتیم دست پیدا کنیم. ما به دنبال حرکت های هیجانی نیستیم ، ترجیح می دهیم به آرامی حرکت کنیم. بیمه های درمان هم مانند سایر رشته های بیمه ای دیگر نمی باشند و نباید در این بخش به دنبال سود بالا بود و باید فقط تمامی جوانب احتیاط را رعایت نمود تا به سمت ضرر و زیان حرکت نکنیم و به این موضوع توجه کنیم که شاید گردش زیادی داشته باشد اما سود بالایی ندارد. بیشتر شرکت ها در بخش درمان ضریب خسارت بالایی دارند. طبق آمار بیمه مرکزی ما تنها شرکتی هستیم که در بخش درمان ضریب خسارت خیلی بالایی نداشتیم و در واقع ضریب خسارت ما  نسبت به شرکت های دیگر پایین بوده است با توجه به این موضوع که نرخ های ما هم نسبت به شرکت های دیگر بالاتر است. باید متقاعد شویم که این کار برای ما سودآور خواهد بود تا بتوانیم به آن عمل کنیم که خوشبختانه سود امسال ما نسبت به شرکت های دیگر بهتر بوده است.

*در حال حاضر رقابت بین شرکت های بیمه در مناطق آزاد به چه صورت است؟ شرکت های بیمه مستقل از ساز و کار رقابتی در این مناطق شاکی هستند. آیا به نظر شما این رقابت ها سالم هستند؟

ـ بیمه آسماری هیچ گاه به اصول غیر فنی و نرخ شکنی ورود ننموده است . در استعلام هایی که از شرکت بیمه آسماری اخذ می گردد کاملاً مشخص است که نرخ سایر شرکت های بیمه بسیار متفاوت با ما بوده است چرا که در قسمت فنی بیمه آسماری به خوبی اصول فنی را رعایت میکنند، و زمانی که از ما تقاضای کاهش نرخ را می نمایند با مخالفت این شرکت مواجهه می شوند

 شرکت بیمه آسماری از نظر ساختاری شرکتی کوچک اما چابک است که سوددهی مناسبی دارد و یکی از دلایل آن هم این است که ما نخواستیم در نرخ شکنی با شرکتهای دیگر  رقابت نماییم. سعی کردیم هرآن چه که به ما پیشنهاد می گردد را بر اساس معیارهای درستش بپذیریم و منافع شرکت را تامین نماییم.

*آیا در عرصه رقابت  فضای معقولی وجود دارد؟

ـ نه متاسفانه؛ در ابتدای امر هم عرض کردم که با رقبای قوی روبرو هستیم. اگر یکی از شعبه آن شرکتها  به ضرر دهی برسد در کلیت آن تاثیری ندارد اما برای این شرکت با توجه به محدودیت افتتاح شعبه این وضعیت بسیار تاثیر گذار است. به همین خاطر در هیچ رشته ای مثلا اتومبیل، باربری، نرخ را کاهش نمی دهیم و در صورتی که سایر شرکت های بیمه دست به چنین کاری خواهند زد.

*با این اوصاف شرکت های دیگر که از حمایت دولتی برخوردار هستند زمینه پیشرفت بیشتری نسبت به شما که خصوصی هستید دارند و این شرایط پیشرفت شما را محدود می کند.

ـ همینطور است. به همین دلیل می گویم ما به دنبال سود متعارف هستیم و بلند پروازی نخواهیم کرد. اگر متعارف و قابل قبول باشد انجام می دهیم. عموماً مسئولین شعبات ما از ما گله مند هستند و بیان می کنند با این نرخ هایی ارائه شده امکان توانایی رقابت با سایر شرکتها وجود نخواهد داشت چرا که آنها نرخ های کمتری ارائه می دهند و مشتری ها بیشتر به سمت آنها می روند ، اما پر واضح است که نرخ شکنی در بلند مدت پاسخگو نخواهد بود و سرانجام به ضرر منتهی می شود.

*تا اینجای صحبت با توجه به توضیحات شما آیا شرایط مناطق آزاد به گونه ای است که بیمه مرکزی مجوز فعالیت شرکت های بیمه بیشتری را در این مناطق صادر کند؟

ـ از سال 1380 تا 1391 هیچ اتفاقی نیفتاده است، یعنی دیگر کسی متقاضی فعالیت مناطق آزاد نبوده است و من بعید می دانم. اگر بعضی از بیمه ها در آن زمان فعال شدند به این دلیل بود که در آن سال ها با سرمایه کم هم می شد اقدام نمود. این شرکت نیز با سرمایه کم شروع به فعالیت نمود، هرچند در ابتدای امر با مشکلاتی هم مواجه شد. سرمایه بیمه آسماری از سرمایه کلیه شرکتهای بیمه مناطق آزاد بیشتر است . سرمایه این شرکت در حال حاضر حدود 23 میلیارد تومان است که 2 میلیارد تومان دیگر هم به زودی به آن افزوده خواهد شد .

به هر حال اعتقاد دارم  ظرفیت ها پر شده است و به نظر من اگر کسی بخواهد با قوانین جاری پیش برود اصلاً به نفعش نیست که به اقتصاد مناطق آزاد وارد شود. به همین دلیل هم بیمه مرکزی ج.ا.ا قصد دارد به شرط افزایش سرمایه به این شرکت ها اجازه فعالیت در سرزمین اصلی را بدهد. شرکت بیمه آسماری فعلاً تمایلی به این کار ندارد چرا که این افزایش سرمایه بالا است و فعلا در دستور کار شرکت آسماری قرار ندارد ، برای فعالیت در سرزمین اصلی حداقل میزان سرمایه را باید به 100 میلیارد تومان برسانند.

در حال حاضر ورود شرکت های بیمه در سرزمین اصلی هم کم شده است برای اینکه شرایط برای آنها سخت شده است. علاوه بر شرایط اقتصاد کلان، شرایط سخت و قوانین سخت بیمه گری مانع از حضور این شرکتها می گردد.

*با توجه به اینکه مناطق آزاد دیگر شرایط پذیرش شرکت های بیمه جدید را ندارند و بسیاری از شرکت های بیمه مستقل هم شعباتی در مناطق آزاد تاسیس کردند، به نظر شما فعالیت به این شکل در مناطق آزاد توجیهی دارد؟

ـ بله یقینا. اگر سرمایه کافی را دارا باشند خوب است که در سرزمین اصلی هم  فعالیت کنند.  ضمن اینکه توانایی ارائه محصولات جدید برای مناطق آزاد را داشته باشند . نکته دیگری که به موفقیت ما در سال 1395 کمک کرده است، تمایزاتی است که در بخش درمان انفرادی در سرزمین اصلی قائل شدیم. محصول ما انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مشتری دارد. در مناطق آزاد همه چیز مشخص شده است و همه بصورت جنرال فعالیت می کنیم و از طرفی مناطق آزاد کوچکتر از سرزمین اصلی است پس عمده تمایزاتی که قائل می شویم در سرزمین اصلی است، در سرزمین اصلی محدودیت کمتری داریم.

*آیا وجود شرکت های بیمه مستقل با وجود پتانسیل هایی که دارند برای شما مناسب است؟

ـ خیر. حضور آنها برای ما مشکل ساز شده است. این مسایل همیشه هست و ما چاره ای نداریم.. خودم هم ترجیح می دهم حرفی نزنم و سعی کنیم با ارتباطات بهتر و خدمات مناسب تر جذب مشتری کنیم و به راهمان ادامه می دهیم چرا که اگر می خواهیم موفق باشیم باید در نوع خدماتمان تمایز قائل شویم.

*با توجه به شرایط فعلی، برای بهبود وضعیت شرکت های بیمه در مناطق آزاد چه توصیه ای دارید؟

در حال حاضر هیچ اقدام اصلاحی نمی توان انجام داد بهتر است با مثالی توضیح دهم. شما با سرمایه اندکی فروشگاهی تاسیس کردید، اما متوجه می شوید که در کنار شما فروشگاه به مراتب بزرگتری ساخته شده است، یا باید از آنجا بروید یا اینکه راهکارهایی را ارائه بدهید که بتوانید در کنار آن فروشگاه بزرگ دوام بیاورید و بتوانید موفق شوید.

*بیمه مرکزی ج.ا.ا چه کاری می تواند انجام دهد؟

ـ امکان اقدام برای بیمه مرکزی ج.ا.ا میسر نمیباشد دست آنها هم بسته است. انتظاراتی باید داشت که در توانایی بیمه مرکزی باشد. شاید بیمه مرکزی بتواند فرایند افزایش سرمایه را طولانی تر کند تا به این ترتیب شرکت ها بتوانند در سرزمین اصلی هم فعالیت کنندو یا تسهیلات بیشتری فراهم کند. تنها کمکی که بیمه مرکزی می تواند انجام دهد همین است. خوشبختانه از وقتی که جناب آقای همتی به این سمت منصوب گردیده اند، شرایط بسیار بهتر شده است. اگر مناطق آزاد را گسترش می دادند گستره و فرصت فعالیت برای شرکتهای مناطق آزاد مهیا می شد.

بیمه آسماری سعی کرده که همیشه درست حرکت کند و از خط قرمزهایی که بیمه مرکزی مشخص نموده اند تخطی نمی کند.

*آیا قوانین مربوط به شرکت های بیمه مناطق آزاد نیاز به بازنگری دارند؟

ـ بله. من هم بر این عقیده هستم در برخی موارد نیاز به بازنگری هایی وجود دارد. ارائه بعضی از خدمات نیازی به نمایندگی ندارد. در همه جای دنیا هم همین طور است. اما بیمه مرکزی ج.ا.ا هنوز در همان قالب بندی سنتی حرکت می کند. مثلا شرکت های هواپیمایی علاوه بر صدور بلیت، هتل هم رزرو می کند و حتی بیمه مسافرتی هم انجام می دهند اما در بعضی ازموارد وجود و حضور نماینده لازم نیست و در برخی دیگر هم نیازبه آنها احساس می شود. البته این به معنای نفی شبکه نمایندگی نیست.

امیدواریم بازار آینده صنعت بیمه در کلیه بخش ها بخصوص بیمه های اشخاص از جمله بیمه های عمر و سرمایه گذاری و درمان که ظرفیت مطلوبی دارد به خوبی گسترش یابد به طوری که تمامی مردم عزیزمان دارای پوشش بیمه درمانی باشند که خوشبختانه پیشرفت و گسترش بیمه های درمان از اهداف شرکت بیمه آسماری در سال 96 است .

اطلاعات تماس

شماره تماس :

88886164 - 86083522

نمابر :

88886487

آدرس :

تهران - خیابان گاندی جنوبی - خیابان سوم ، پلاک ۸ - طبقه ی سوم و دوم

خبر نامه آسماری

ایمیل خود را وارد کنید تا آخرین اخبار شرکت بیمه آسماری برای شما ارسال شود.

سایر خبرها