• مرکز تماس : 43417 -021

منطقه آزاد انزلی فرصتی استثنایی برای توسعه است

معاون اول رییس‌جمهور در بازدید از منطقه آزاد انزلی گفت: این منطقه یک فرصت بسیار خوب و استثنایی برای توسعه و مهم‌ترین واصلی‌ترین منطقه آزاد شمال کشور است.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور و دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه‌وبودجه که به‌منظور افتتاح چند پروژه عمرانی و صنعتی به این منطقه سفرکرده بودند مورد استقبال مهندس مسرور رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان ،استاندار گیلان و جمعی از مسئولین کشوری و استانی قرار گرفتند و  ،  4 پروژه زیرساختی و تولیدی منطقه آزاد انزلی با سرمایه‌گذاری 341 میلیارد ریال  با حضور ایشان به بهره‌برداری رسید.

اسحاق جهانگیری در جریان پایان بازدید از منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران  با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی فرصت بسیار خوب و استثنایی برای توسعه و گیلان است، این منطقه را مهم‌ترین واصلی‌ترین منطقه آزاد شمال کشور اعلام کرد.

جهانگیری بابیان جایگاه منطقه آزاد انزلی به‌عنوان مهم‌ترین واصلی‌ترین منطقه آزاد در استان‌های شمالی کشور اضافه کرد : گیلان می‌تواند با ظرفیت‌های موجود و زیرساخت‌های در حال تکمیل، علاوه بر ایفای نقش توسعه‌ای برای کشور، نقش فراملی نیز برعهده‌گرفته و به‌عنوان حلقه اتصال ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر و آسیای میانه و قفقاز، به ایفای نقش بپردازد.

اسحاق جهانگیری با اشاره به نقش محوری و امتیازات منطقه آزاد انزلی در راستای حمایت از تولید کالاهای صادراتی کشور خاطرنشان کرد : منطقه آزاد انزلی می‌تواند با فراهم‌سازی بستر حضور سرمایه‌گذاران خارجی و ارائه معافیت‌های مالیاتی، ایجاد بانک‌های داخلی و خارجی ، صدور ویزا و خدمات دیگر همراه با حمایت از تولید و صادرات کالاهای داخلی از این منطقه ، نقش بسیار مؤثری در توسعه اقتصادی گیلان و کشور ایفا نماید .

وی به پتانسیل‌های موجود در گیلان اشاره کرد و بابیان موقعیت استراتژیک منطقه آزاد انزلی و ارتباط با کشورهای حاشیه خزر عنوان کرد: منطقه آزاد انزلی با بهره‌گیری از این موقعیت جغرافیایی مناسب می‌تواند تأثیر ملی داشته باشد و استان گیلان و این منطقه می‌توانند با افزایش مراودات و ارتباطات با کشورهای آسیای میانه و قفقاز به‌عنوان قطب توسعه تبدیل شوند...

گفتنی است در جریان بازدید معاون اول رئیس‌جمهور از منطقه آزاد انزلی طرح توسعه مجموعه ورزش‌های ساحلی سیروس قایقران بااعتبار 20 میلیارد ریال مشتمل بر 2 زمین ورزشی به مساحت 1.5 هکتار، به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی ساحلی شمال کشور و دومین در سطح کشور به همراه بلوار دسترسی مجتمع بندری کاسپین به طول دو کیلومتر بااعتبار 120 میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

از سوی دیگر با حضور دکتر جهانگیری برج مراقبت دریایی مجتمع بندری کاسپین که بااعتبار 55 میلیارد ریال و دارا بودن ارتفاع 38.5 متری و با زیربنای 2370 مترمربع در 7 طبقه و در ادامه واحد صنعتی تولید انواع پارکت و همینت، با سرمایه‌گذاری 146 میلیارد ریالی بخش خصوصی که علاوه بر ایجاد زمینه اشتغال مستقیم برای افزون 250 نفر باهدف صادرات به کشورهای همسایه در منطقه آزاد انزلی احداث‌شده، رسماً افتتاح و به بهره‌برداری رسید.