• مرکز تماس : 43417 -021

خسارت بيمه گران از حمله سايبري آينده

در آخرين گزارش منتشر شده آمده كه حمله سايبري كه به زودي در جهان روي مي دهد به شركت هاي بيمه خسارتي در حدود 2.5 ميليارد دلار  وارد مي كند.

 به  گزارش از  بلومبرگ، حملات سايبري تاكنون خسارت هاي هنگفتي را به شركت هاي بيمه در جهان تحميل كرده اند چرا كه اين حملات به شركت هاي تجاري خسار ت هاي مالي بزرگي وارد كرده است. اما اكنون كارشناسان مي گويند كه حمله بعدي جهاني همه چيز را دستخوش تغيير مي كند.

"جرامه نيومن" رئيس دفتر خلاقيت شركت بيمه "سي اف سي" در گفت و گوي گفت كه اين انتظار وجود دارد كه جهان در ماه آينده شاهد حمله سايبري ديگري باشد كه به شدت بر صنعت بيمه و شركت هاي فعال در اين زمينه تاثير مي گذارد. 

اين كارشناس بر اين باور است كه اين ويروس، تركيبي از بدافزار مخرب "واناكري" و "پتيا" خواهد بود و هزينه اي در حدود 2.5 ميليارد دلار بر شركت هاي بيمه تحميل خواهد كرد؛ يعني رقمي در حدود كل درآمد خالص اين شركت ها از ميزان حق بيمه هاي ثبت شده در يك سال مالي كامل.

او ادامه داد: شايد هكرها اكنون ياد گرفته اند كه از ابزارهاي مخرب بيشتري استفاده كنند تا بدافزار جديد از ويروس "واناكري" كه در ماه مي به كامپيوترهاي سراسر جهان حمله كرد و يا از ويروس "پتيا" كه ماه ژوئن به سيستم هاي شركت هاي اروپاي هجوم برد، مخرب تر باشد.

"وانا كري" یک باج افزار است که سیستم ‌های کامپیوتری را با هدف اخاذی مالی از آنها در قبال بازگرداندن دسترسی کاربران به داده‌ه ا و محتوای سیستم، آلوده می ‌سازد. این باج افزار تمام فایل ‌ها را رمزنگاری و ادعا می‌ کند که تنها راه شکستن قفل آن پرداخت مبلغ مشخص‌ شده است. حمله ويروس "وانا كري" یکی از بزرگ ‌ترین حملات سایبری است که تاکنون ثبت‌ شده و تمام جهان را تحت شعاع خود قرار داده است. 

همچنين هجوم ویروس "پتیا" كه بزرگتر و مخرب تر از بدافزار "واناكري" است،‌ از اوکراین آغاز و نخست شبکه توزیع برق، فرودگاه و بانک ملی این کشور و شرکت های مخابراتی آن از بروز مشکلاتی خبر دادند که پس از آن سریع در سراسر اروپا منتشر شد. بلافاصله شرکت هایی در نروژ، روسیه، دانمارک و فرانسه نیز از بروز مشکلاتی در سیستم های خود خبر دادند.

این ویروس از قربانیان می خواهد تا مبلغی را به عنوان باج به یک حساب ناشناس آنلاین واریز کنند تا فایل هایشان دوباره قابل دسترسی شود. تا به حال آمار دولتی حاکی از آن است که ۱۹ عملیات پرداخت به این حساب ناشناس انجام شده است. رقم کل این پرداخت ها بالغ بر هزاران پوند می شود.

در همين حال در اين گزارش آمده است كه شركت هاي بيمه فعال در زمينه بيمه سايبري تقريبا 100 ميليون دلار از طريق فروش اين قبيل از بيمه نامه ها درآمد داشته اند و شركت "سي اف سي" بيشترين فروش را در بين شركت هاي اروپايي داشته است. 

طبق اين گزارش، بازار جهاني بيمه فضاي سايبر در سال گذشته به رقمي در حدود 3.4 ميليارد دلار رسيده بود و اين انتظار وجود دارد كه ارزش اين بازار تا سال 2020 ميلادي به رقمي بين 8.5 تا 10 ميليارد دلار برسد. "سي اف سي" در گزارش خود آورده است كه ميزان حق بيمه اين شركت از فروش بيمه نامه فضاي سايبر در سال گذشته 60 درصد افزايش داشته است و مديران اين شركت پيش بيني مي كنند كه اين روند در سال جاري و‌ اينده ميلادي نيز ادامه داشته باشد.