همه چیز درباره بیمه باربری را اینجا بخوانید

دسته بندی:

باربری و حمل‌ونقل‌ کالا یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های بازرگانی و تجارت در سراسر جهان است. شاید به جرات بتوان گفت از قرون وسطی بازرگانان و تاجران به فکر بیمه کردن کالاهای خود افتادند. استفاده از بیمه باربری از همان دوران تا کنون به یکی از رایج‌ترین شیوه‌های استفاده از بیمه تبدیل شده است.

معرفی انواع بیمه باربری

بیمه باربری چیست؟ این سوالی است که در ذهن مخاطبان بسیاری با خواندن تیتر مقاله به وجود می‌آید. در بیمه باربری بیمه‌گذاران با پرداخت حق بیمه و با توجه به پوشش و سقف تعهدات نوع بیمه انتخابی، خسارت‌های ناشی از حوادث برای کالاهای خود را دریافت می‌کنند.

بیمه باربری هم مطابق با پیشرفت روزانه جوامع بشری دچار تحولات و دگرگونی‌های عظیمی شده است. این روزها دیگر بیمه باربری فقط شامل حال یک حمل‌ونقل ساده کالا نمی‌شود بلکه انواع مختلف و طرح‌های تحت پوشش گوناگونی دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد تجارت در مزرهای داخلی یا خارجی را دارید حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم انواع بیمه باربری را به‌طور تخصصی بررسی کنیم.

بیمه باربری براساس محدوده‌ تردد، نگران محدودیت‌های جغرافیایی نباشید

یکی از مهم‌ترین انواع بیمه باربری براساس مبدا و مقصد کالاهای در حال حمل‌ونقل صورت می‌گیرد. در بیمه آسماری بیمه باربری خسارت‌های ناشی از حمل‌ونقل‌های داخلی، صادراتی، وارداتی و ترانزیت تحت پوشش قرار گرفته می‌شود.

بیمه باربری داخلی، خدمتی برای داخل مرزهای یک کشور

بیمه باربری به حمل‌و‌نقل کالاهایی تعلق می‌گیرد که مبدا و مقصد آن در داخل مرزهای کشور است. در بیمه باربری داخلی مدت اعتبار بیمه اهمیت بسیاری دارد. به حمل‌ونقل‌هایی که مدت اعتبار آن‌ها به پایان رسیده است خسارتی تعلق نمی‌گیرد.

بیمه باربری صادراتی، با خیال آسوده کالاهای خود را صادر کنید

بیمه باربری صادراتی متعلق به حمل‌و‌نقل‌ کالاهایی است که مبدا آن‌ها کشور ایران و مقصدشان یک یا چندین کشور خارجی است. بیمه باربری مربوط به کالاهای صادراتی اجباری بوده و هر صادر کننده‌ای ملزم به تهیه بیمه نامه است.

بیمه باربری چیست

بیمه باربری وارداتی، توفیق اجباری برای کاهش خسارت‌های احتمالی

بیمه باربری وارداتی متعلق به واردات کالا از کشورهای خارج از ایران به داخل کشور است. تهیه بیمه باربری وارداتی برای همه واردکنندگان کالا واجب و ضروری است.

بیمه باربری ترانزیت، بیمه‌ای فراتر از مرزهای داخلی

مبدا و مقصد باربری ترانزیت خارج از مرزهای ایران است و کشور ما فقط در مسیر باربری قرار دارد. بیمه باربری تزانزیت هم به بیمه‌ای گفته می‌شود که مبدا و مقصد کالاهایی که از ایران عبور می‌کنند خارج از کشور ما باشد.

یکی از شناخته‌شده‌ترین خدمات بیمه آسماری، بیمه اتومبیل است که شرایط ویژه و قابل توجهی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای کاهش خسارات وارده به خودرو حتما صفحه مربوط به بیمه اتومبیل را مطالعه کنید.

بهترین بیمه باربری کدام است

بیمه باربری براساس نوع وسیله نقلیه، خدمتی از زمین تا آسمان

بیمه باربری منطبق بر نوع وسیله نقلیه هم یکی دیگر از انواع بیمه باربری محسوب می‌شود. در حمل‌ونقل کالاهای وارداتی، صادراتی، ترانزیتی یا داخلی از وسایل نقلیه مختلفی از جمله: ماشین‌های سواری، وانت، کامیونت، قطار، قایق، لنج، کشتی و هواپیما استفاده می‌شود. به‌یاد داشته باشید که انتخاب نوع پوشش بیمه بر حسب نوع وسیله نقلیه متغیر است.

معرفی انواع بیمه نامه های باربری در بیمه آسماری

بیمه باربری براساس خطرهای تحت پوشش، معرفی انواع کلوزهای بیمه باربری

در گذشته‌های دور که بیمه باربری به وجود آمد فقط خطر حضور راهزنان یا آتش گرفت کالاها و سقوط آن‌ها در دریا وجود داشت. اما امروزه با توجه به تنوع وسایل نقلیه و شیوه‌های مختلف حمل‌ونقل کالاها خطرات احتمالی بسیاری سر راه تارجران و بازرگانان وجود دارد. شرکت‌های بیمه‌گر با توجه به احتمال وقوع خطرهای گوناگون کلوزهای متعددی را برای پرداخت خسارت‌های وارده در نظر گرفته‌اند. هر کدام از پوشش‌های بیمه باربری با توجه به نوع طرحی که دارند به یک کلوز تبدیل شده‌اند و میزان خسارت در نظر گرفته شده با توجه به نوع پوشش به صاحبان کالا پرداخت می‌شود.

خطرات تحت پوشش کلوز C، یکی از ارزان‌ترین انواع بیمه باربری

کلوز C یکی از انواع بیمه باربری است که خسارت‌های زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

  • آتش‌سوزی یا انفجار
  • خطرات متعلق به حمل‌ونقل دریایی از جمله، به گل نشستن کشتی، برخورد کشتی به کف دریا، غرق یا واژگون شدن کشتی یا هر نوع شناوری در دریا، تصادف چندین کشتی یا شناور با هم، انداختن کالاها در دریا برای سبک کردن وزن شناور، تخلیه اضطراری کالاها در بندرهای دیگر
  • خطرات متعلق به حمل‌ونقل‌های زمینی از جمله: خارج یا واژگون شدن از مسیر، راه یا ریل، تصادف با وسایل نقلیه دیگر
  • فدا کردن کالاها
  • خسارت‌های همگانی
معرفی انواع کلوزهای بیمه باربری برای خدمات بیشتر

خطرات تحت پوشش کلوز B، گامی فراتر از بیمه برای جبران خسارات

در کلوز B که یکی از انواع بیمه باربری به شمار می‌رود، کلیه خسارت‌های کلوز C تحت پوشش قرار می‌گیرد. علاوه‌بر خسارت‌های کلوز C در حوادث زیر هم در کلوز B تحت پوشش قرار می‌گیرند:

  • بلایای طبیعی از جمله، آتشفشان،‌صاعقه و زلزله
  • ورود آب دریا یا رودخانه به داخل کشتی یا هر شناور دیگری یا نفوذ آب به انبار، محفظه نگهداری از کالاها یا کانتینرها
  • سقوط کالاها به دریا از روی عرشه شناور یا کشتی
  • از بین رفتن یک یا چندین یا همه بسته‌های کالا در زمان بارگیری یا تخلیه

خطرات تحت پوشش کلوز A، کامل‌ترین نوع بیمه باربری

کلوز A یکی از کامل‌ترین انواع بیمه باربری است که خدمات کلوز‌های B و C را نیز تحت پوشش دارد. در کلوز‌ A به غیر از مفاد کلوز C و  B کلیه خسارت‌های وارده بر کالاها در هنگام حمل‌ونقل‌ تحت پوشش قرار می‌گیرند.

خسارت کلی، Total loss پوششی برای یک خسارت کلی

خسارت کلی یا Total loss برای زمان‌هایی است که کل کالاها در یک اتفاق مانند آتش‌سوزی، غرق یا مفقود شدن از بین می‌روند. درصورتی‌که نجات یا تعمیر کالاهای یک مرسوله قیمت بالاتری نسبت به ارزش اولیه داشته باشند تحت پوشش خسارت کلی قرار می‌گیرند.

همه چیز در مورد بیمه باربری را در بیمه آسماری بخوانید

با بیمه آسماری کالاهای خود را در سراسر جهان بیمه کنید

سعی کردیم در این مقاله اطلاعات کامل و جامعی درباره انواع بیمه باربری در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که در این راه موفق بوده باشیم و اطلاعات مناسبی درباره انواع مختلف بیمه باربری به دست آورده باشید. توجه کنید با توجه به تنوعی که در خدمات بیمه باربری وجود دارد بهتر است پیش از اقدام برای تهیه بیمه‌نامه از نظر و مشورت با کارشناسان بهره‌مند شوید.

کارشناسان بیمه آسماری از طریق شماره تلفن ۴۳۴۱۷-۰۲۱ آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در زمینه تهیه انواع بیمه‌های باربری هستند. همچنین اگر نظر یا تجربه‌ای درباره استفاده از بیمه‌های باربری تا کنون داشته‌اید در انتهای همین صفحه با ما و خوانندگان مجله آسماری در میان بگذارید.

خدمات الکترونیک

بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمانی یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین بیمه‌هایی است که...

بیمه خودرو مناطق آزاد

بیمه خودرو مناطق آزاد

تصادف یا بروز حوادث مرتبط با خودرو اجتناب ناپذیر هستند. با...

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

آتش سوزی هر ساله هزاران میلیارد خسارت بر جای می گذارد و بیمه...

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --