آیا می‌توان بیمه سالهای گذشته را پرداخت کرد؟ دستورالعمل خرید سابقه بیمه سالهای قبل

دسته بندی:

بسیاری از افرادی که در آستانه بازنشستگی هستند این سوال برای‌شان مطرح می‌شود که «آیا میتوان بیمه سالهای گذشته را پرداخت کرد» در پاسخ به این افراد باید گفت: بله؛ افرادی که در ماه‌ها یا سال‌های شاغل بودن خود سابقه بیمه آن‌ها توسط کارفرما پرداخت نشده است، با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی می‌توانند این چالش را برطرف کنند.

بررسی دستورالعمل خرید سابقه بیمه سالهای قبل تامین اجتماعی

برای خرید سابقه بیمه سالهای قبل شرایط خاصی وجود دارد؛ در این مقاله شرایط و نحوه پرداخت حق بیمه سالهای گذشته را شرح داده‌ایم. اگر در آستانه بازنشستگی هستید و با مشکل سابقه بیمه روبه‌رو شده‌اید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بررسی شرایط و قانون جدید خرید سابقه بیمه سالهای قبل

طبق قانون سازمان بیمه تامین اجتماعی برای مدت زمان پرداخت بیمه یک حداقل و حداکثر مشخص شده است. طبق این قانون افرادی ک قصد بازنشست‌ شدن دارند، باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند. از‌این‌رو شخصی که به مدت ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی را داشته باشد، بعد از پایان ۳۰ سال حقوق بازنشستگی خود را دریافت می‌کند. از طرفی بر‌اساس قانون تامین اجتماعی به افرادی که کمتر ۱۰ سال حق بیمه پرداخته‌ کرده‌اند، هیچ حقوق بازنشستگی تعلق نمی‌گیرد. در ادامه به توضیح ۳ حالت استثنا برای خرید سابقه بیمه سالهای قبل تامین اجتماعی پرداخته‌ایم:

  • خرید بیمه سربازی
  • رسیدن به سن بازنشستگی
  • اشتغال افراد در مشاغل پاره‌وقت با بیمه کمتر از یک ماه

با‌توجه‌به شرایط فوق می‌توان گفت خرید یکجا بیمه تامین اجتماعی برای هیچ فردی امکان‌پذیر نیست. در‌صورتی‌که فرد هر یک از شرایط فوق را داشته باشد، با مراجعه به سازمان بیمه تامین اجتماعی می‌تواند کسری سوابق بیمه خود را با خرید و پرداخت حق بیمه جبران کند. توجه داشته باشید که داشتن سابقه بیمه انفرادی آسماری یا شرکتی تفاوتی در اجرای این قانون ایجاد نمی‌‌کند. در واقع شما با بیمه تکمیلی آسماری فقط می‌توانید هزینه‌های درمانی خود را پرداخت کنید و این بیمه هیچ ارتباطی به سن بازنشستگی و سوابق بیمه تامین اجتماعی شما نخواهد داشت.

امکان خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی در‌صورت داشتن سوابق بیمه از سالهای قبل

نحوه خرید سابقه بیمه سالهای قبل در‌صورت رد نشدن سابقه بیمه توسط کارفرما

در‌صورتی‌که فردی در یک سازمان مشغول به کار بوده و حق بیمه آن توسط کارفرما پرداخت نشده باشد، براساس قانون سازمان تامین اجتماعی از طریق روش‌هایی می‌تواند برای تکمیل سوابق بیمه خود اقدام کند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

پرداخت حق بیمه واریز نشده کارگران از طریق سازمان تامین اجتماعی

فرد متقاضی می‌تواند با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه مدارک و مستندات ادعای سابقه کند. این مدارک شامل مواردی مثل قرارداد کار و فیش حقوقی می‌شود. سازمان تامین اجتماعی پس از بررسی‌های لازم و در‌صورت صحت ادعای فرد، کارفرما را ملزم به پرداخت سابقه برای فرد بیمه‌شده می‌کند.

اثبات داشتن بیمه در سال‌های قبل؛ با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی و ارائه قرارداد کار

خرید بیمه سالهای گذشته از طریق شکایت از کارفرما به اداره کار

یکی دیگر از روش‌ها به‌منظور تکمیل سوابق بیمه برای افرادی که کارفرمایان بیمه آن‌ها را رد نکرده‌اند، شکایت علیه کارفرما به اداره کار است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند بدون شکایت یا با پرداخت هزینه بیمه به‌صورت شخصی می‌توانند برای خرید بیمه سالهای گذشته اقدام کنند؛ در‌صورتی‌که سازمان بیمه تامین اجتماعی در این زمینه قوانین به‌خصوصی دارد و راهی جز شکایت و مراجعه به سازمان را نمی‌پذیرد. پس از بررسی شکایت و اعلام حکم به نفع کارگر، کارفرما علاوه‌بر پرداخت حق بیمه جریمه سنگینی نیز باید بپردازد.

امکان خرید بیمه سالهای گذشته از طریق شکایت از کارفرما به اداره کار

پرداخت حق بیمه سالهای قبل کارگر درصورت فوت کارفرما

در‌صورتی‌که که کارگاه یا سازمان مورد‌نظر تعطیل شده یا کارفرما فوت کند، کارگر باز هم می‌تواند حق خود را مطالبه کند. در این شرایط در‌صورتی‌که اشتغال از سمت کارگر مورد‌تایید واقع شود، حق بیمه موردنظر به ایشان ارائه خواهد شد.

پرداخت حق بیمه سالهای قبل کارگر در‌صورت فوت کارفرما

چنانچه قصد دارید پس از تکمیل سوابق بیمه خود، به‌منظور کاهش هزینه‌های درمانی از بیمه تکمیلی برای خود و خانواده‌تان استفاده کنید، شرکت آسماری این امکان را برای شما به وجود آورده است. آسماری با شناخت نیازهای مشتریان خود و درک اهمیت ارائه یک پوشش بیمه‌ای با خدمات کامل، سعی کرده است تا نیازهای همه افراد را پوشش دهد. چنانچه قصد دارید در مورد تعرفه های بیمه تکمیلی آسماری اطلاعات دقیقی کسب کنید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نحوه محاسبه مبلغ خرید سابقه بیمه سالهای گذشته چگونه است؟

برای محاسبه مبلغ خرید سابقه بیمه سالهای قبل قوانین و شرایط متعددی وجود دارد. به‌عنوان مثال اگر کارگر در همان کارگاه یا سازمان مشغول به کار باشد، برای محاسبه حق بیمه پرداخت نشده باید حقوق فعلی مبنای تعیین حق بیمه قرار گیرد. اما اگر فرد متقاضی در کارگاه دیگری مشغول به کار باشد، در‌این‌صورت حق بیمه براساس حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه مندرج در آخرین لیست ارسالی برای کارگر ملاک محاسبه حق بیمه است.

 

فرمول حالت اول:

حق بیمه پرداخت نشده کارگر۳۰٪ × تعداد ماه‌های واریز نشده × دستمزد فعلی کارگر

 

فرمول حالت دوم:

حق بیمه پرداخت نشده کارگر۳۰٪ × تعداد ماه‌های واریز نشده × آخرین دستمزد دریافتی کارگر (ماهیانه)
پرداخت حق بیمه سالهای قبل کارگر توسط سازمان تامین اجتماعی براساس حقوق دریافتی

چنانچه کارگر قصد استفاده از خدمات بیمه تکمیلی را نیز داشته باشد، حتی بدون ثبت درخواست بیمه تکمیلی به کارفرما می‌تواند به‌منظور خرید بیمه تکمیلی خانوادگی نیز اقدام کند. یکی از خدمات بیمه تکمیلی آسماری ارائه بیمه تکمیلی خانواده بدون نیاز به بیمه پایه است. شرکت آسماری ارائه‌دهنده بهترین بیمه تکمیلی خانوادگی است؛ حتی خانواده‌هایی که از بیمه تامین اجتماعی، خدمات درمانی و سلامت نیز استفاده نمی‌کنند به‌راحتی می‌توانند از خدمات بیمه درمان تکمیلی خانواده با پوشش‌های مختلف بهره‌مند شوند. به‌منظور محاسبه حق پرداخت این نوع بیمه و بهره‌مندی از پوشش‌های آن با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید بیمه سالهای گذشته؛ راهی برای تکمیل کسری سوابق بیمه و بازنشستگی در موعد مقرر

با‌توجه‌به قوانین سازمان تامین اجتماعی که در این مقاله ذکر شد، دانستیم که تحت شرایط و قوانینی می‌توان برای خرید سابقه بیمه سالهای قبل اقدام کرد. امکان پرداخت حق بیمه سالهای قبل برای افرادی که حق بیمه آن‌ها توسط کارفرما پرداخت نشده است، در‌صورت تعطیل شدن کارگاه یا فوت کارفرما نیز وجود دارد. به‌منظور خرید بیمه سالهای گذشته و هم‌چنین تکمیل کسری سوابق بیمه باید به اداره کار و سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

چنانچه شما قصد دارید علاوه‌بر بیمه تامین اجتماعی در سنین قبل و حتی پس از بازنشستگی از بیمه تکمیلی نیز استفاده کنید، ما خدمات بیمه تکمیلی آسماری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شما با بررسی شرایط انواع بیمه تکمیلی آسماری انفرادی و خانوادگی و هم‌چنین مشورت با کارشناسان ما می‌توانید از پوشش‌های مختلف بیمه درمان تکمیلی آسماری بهره‌مند شوید. به‌منظور بهره‌مندی از خدمات و مشاوره رایگان کارشناسان ما، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --