بیمه باربری ترانزیت چیست و چه تعهداتی دارد؟

دسته بندی:

به حمل‌ونقل‌هایی که مبدا و مقصد آن خارج از مرزهای یک کشور باشد ترانزیت گفته می‌شد. در حمل و نقل‌ ترانزیت که یکی از زیر شاخه‌های باربری است استفاده از بیمه باربری ترانزیت الزامی است. در این مقاله به‌طورکامل شرح خواهیم داد که بیمه باربری ترانزیت چیست، چه انواع و چه تعهداتی دارد. از شما […]

بیمه باربری ترانزیت چیست

به حمل‌ونقل‌هایی که مبدا و مقصد آن خارج از مرزهای یک کشور باشد ترانزیت گفته می‌شد. در حمل و نقل‌ ترانزیت که یکی از زیر شاخه‌های باربری است استفاده از بیمه باربری ترانزیت الزامی است. در این مقاله به‌طورکامل شرح خواهیم داد که بیمه باربری ترانزیت چیست، چه انواع و چه تعهداتی دارد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما در بیمه آسماری باشید و با یکی از مهم‌ترین خدمات این مجموعه آشنا شوید.

آشنایی با انواع بیمه باربری ترانزیت، نگران محدودیت‌های جغرافیایی نباشید

بیمه باربری هم مانند بیمه درمان تکمیلی انواع گوناگونی دارد که هر کدام از آن‌ها به‌صورت حرفه‌ای به یکی از شیوه‌های باربری مربوط می‌شود. افرادی که در حوزه حمل و نقل اشتغال دارند از اهمیت بیمه باربری مطلع هستند. فرقی نمی‌کند باربری کالا در مزرهای داخلی و بین شهری انجام شود یا اینکه خارج از مرزهای کشور باشد. همیشه اتفاق‌های غیر قابل پیش‌بینی متعددی وجود دارد که باعث بروز خسارت‌های جبران ناپذیری می‌شود. در چنین شرایطی بیمه به کار می‌آید و خسارت‌ها را با توجه پوشش و تعهداتی که در بیمه‌نامه‌ها وجود دارد جبران می‌کند.

در باربری خارجی ۳ نوع حمل و نقل با عناوین واردات، صادرات و ترانزیت وجود دارد. برای هر کدام از این شیوه‌های باربری نیز یک نوع بیمه کاملا مشخص و انحصاری وجود دارد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا‌ خواهیم شد.

معرفی انواع بیمه باربری ترانزیت

بیمه حمل و نقل کالاهای وارداتی، ضامن امنیت کالاهای وارداتی

بیمه حمل و نقل کالاهای وارداتی مربوط به کالاهایی می‌شود که مبدا آن‌ها یکی از کشورهای خارجی است. کالاهای وارداتی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی از کشور دیگری وارد مرزهای ایران می‌شوند. داشتن بیمه نامه و پوشش بیمه‌ای برای کالاهای وارداتی الزامی است و هر واردکننده‌ای باید نسبت به تهیه این نوع بیمه باربری اقدام کند.

بیمه حمل و نقل کالاهای صادراتی، یک صادرکننده موفق بدون نگرانی از خسارت‌ها باشید

بیمه حمل و نقل کالاهای صادراتی برای محصولاتی است که از داخل ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. صادرکننده‌ها می‌توانند با استفاده از بیمه کالاهای صادراتی اجناس خود را به‌طورکامل در برابر حوادث و اتفاق‌های غیر مترقبه بیمه کنند. پوشش بیمه صادراتی حتی در مرزهای خارج از ایران به تعهدات درج شده در بیمه‌نامه‌ها تعلق می‌گیرد.

بیمه باربری و حمل و نقل ترانزیت، خدمتی بدون مرز

بیمه باربری ترانزیت مربوط به کالاهایی می‌شود که مبدا و مقصد این محصولات غیر از ایران است. اما کشور ما در مسیر تردد وسایل نقلیه ترانزیتی قرار دارد. کالاهایی که از ایران برای رسیدن به مقصد از ایران عبور می‌کنند بیمه باربری ترانزیت می‌شوند. قیمت، تعهدات و مدارک لازم برای دریافت بیمه باربری ترانزیت از مهم‌ترین مواردی است که باید با آن‌ها آشنا باشید. همچنین برای اینکه بیمه باربری ترانزیت تعهدات بیشتری را برعهده بگیرد باید در انتخاب شرکت بیمه‌کننده یا بیمه‌گذار دقت بالایی داشته باشید. برخی از بیمه‌گذارها با محدودیت‌هایی که در سقف تعهدات دارند میزان خسارت کمتری را پوشش می‌دهند.

بیمه حمل و نقل کالاهای وارداتی

تعهدات بیمه باربری ترانزیت، امنیت برای کالاهای وارداتی تا داخلی و آسیب‌پذیر

در بیمه باربری ترانزیت مهم‌ترین موضوع تعهدات باربری و بیمه‌گذار است. برای دریافت خسارت فرقی نمی‌کند بیمه درمان تکمیلی خانواده دارید یا بیمه باربری ترانزیت، باید به تعهدات بیمه‌گذار به‌طور‌کامل آشنا باشید. تعهدات بیمه باربری ترانزیت ۴ نوع دارد که به شرح زیر هستند:

خسارت کلی، تعهدی برای از بین رفتن کل بار

خسارت کلی یا Total Loss به خسارت‌هایی تعلق می‌گیرد که کل محموله در یک مرحله از بین رفته است. خسارت کلی مربوط اتفاقاتی است که کل بار در یک مرحله و در آتش‌سوزی از بین می‌رود.

خسارت کلی در بیمه باربری ترانزیت

کلوز C، از خطرات بزرگ نترسید

کلوز C یکی از تعهدات بیمه باربری است که به خطرات و حوادث بیشتری تعلق می‌گیرد. در این نوع تعهد بیمه باربری ترانزیت به آتش سوزی، انفجار، به گل نشستن و غرق شدن کشتی، تخلیه اضطراری در بنادر، به دریا انداختن کالا برای فدا کردن و تلف شدن محصولات خسارت پرداخت می‌شود.

کلوز B، تعهدی حتی برای بلایای طبیعی

کلوز B به‌عنوان یکی دیگر از انواع تعهدات بیمه باربری ترانزیت خسارت‌های ناشی از آتشفشان، صاعقه و زلزله را نیز که جزو بلایای طبیعی‌اند تحت پوشش دارد. حوادث دیگری که تحت پوشش بیمه ترانزیت کلوز B قرار دارند به شرح زیر است:

 • به دریا افتادن کالاها از روی عرشه کشتی‌ها
 • ورود آب دریا، دریاچه یا رودخانه به داخل کشتی‌ها
 • دزدی و سرقت کالاها
 • آب دیدگی و روغن دیدگی محموله‌ها
 • شکستن محصولات و محموله‌ها

کلوز A، کامل‌ترین نوع بیمه ترانزیت

کلوز A نسبت به خسارت کلی و کلوزهای B و C کمی پا را فراتر گذاشته‌ است. در کلوز آ موارد متعدد دیگری به کلوز B و C اضافه می‌شوند و خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد که در کلوز‌های دیگر وجود ندارد. مهم‌ترین پوشش‌ها در کلوز A بیمه باربری تزانزیت به شرح زیر است:

 • جنگ یا اعتصاب
 • تخریب عمدی محموله
 • کاهش وزن محموله یا پوسیدگی و آسیب دیدگی کالاها
 • آسیب دیدگی بر اثر بسته‌بندی نامناسب
 • آسیب‌های ناشی از تاخیر
 • تلفات و خسارت‌هایی که به دلیل ضعف مالی به وجود آمده‌اند.
 • آسیب‌های ناشی از ارتباط با مواد هسته‌ای
کلوز A، کامل‌ترین نوع بیمه باربری ترانزیت

مدارک لازم برای دریافت خسارت کالاهای آسیب دیده، بیمه‌ای برای خیالی آسوده

میزان خسارت پرداختی از طرف بیمه بستگی به تعهدات و مفاد موجود در بیمه‌نامه‌ها دارد. برای دریافت خسارت در بیمه باربری تزانزیت باید مدارک زیر را آماده کرده و به شرکت بیمه‌گذار مراجعه کنید:

 • بارنامه
 • نامه اعلام بیمه‌گذار
 • فاکتورهای خرید
 • صورت یا رسید بسته‌بندی
 • گواهی صادر شده از طرف مبدا
 • گواهی بازرسی
 • تصویر پشت‌ و روی کالاهای وارداتی و صادراتی
 • قبض‌های انبار گمرک
 • صورت‌جلسه گمرک یا بنادر
 • بارنامه حمل
 • گواهی برای کسری تخلیه یا تحویل نشدن کالاها
 • گزارش بازرس خارجی
 • ارائه گزارش مقام‌های انتظامی
بیمه باربری ترانزیت، راهی برای دریافت خسارت‌های بیرون مرزی

بیمه آسماری همراهی برای آسایش خیال در جاده‌های بین المللی

 در این مقاله به‌طور کامل درباره بیمه باربری تزانزیت صحبت کردیم. اکنون با تعهدات و خدماتی که در بیمه ترانزیت ارائه می‌شود آشنا هستید. تصور می‌کنید کدام‌یک از انواع تعهدات کاربرد بیشتری دارد؟ آیا بیمه ترانزیت پاسخگوی خوبی برای جبران خسارت‌های ناشی از حوادث در جاده‌ها است؟ نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای این مقاله با ما و خوانندگان بیمه آسماری در میان بگذارید.

قابل ذکر است بیمه آسماری با سابقه‌ای درخشان در ارائه انواع بیمه‌های ضروری آماده خدمت‌رسانی به هم‌میهنان عزیز در سراسر کشور ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی‌های ضروری و لازم با کارشناسان آسماری از طریق شماره تلفن ۰۲۱ – ۴۳۴۱۷ تماس بگیرید.

خدمات الکترونیک

بیمه آتش سوزی منزل در مناطق آزاد

بیمه آتش سوزی منزل در مناطق آزاد

بیمه آتش سوزی منزل یکی از انواع بیمه آتش سوزی است که هزینه...

بیمه درمان تکمیلی انفرادی برای پرسنل شرکتی

بیمه درمان تکمیلی انفرادی برای پرسنل شرکتی

این بیمه درمان یکی از خدمات ویژه بیمه آسماری است که به شرکت...

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

همه کسانی که با وسایل نقلیه رانندگی می‌کنند، باید به این...

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --