خون خود را هدیه کنید

دسته بندی:

امروز روز جهانی اهدای خون یا روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون است. از سال ۲۰۰۴ سازمان مرتبط با حوزه بهداشت از جمله سازمان بهداشت جهانی، جامعه بین المللی انتقال خون، انجمن بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و اتحادیه بین المللی سازمان های اهداکنندگان از همه کشورها خواستند در این روز برای […]

امروز روز جهانی اهدای خون یا روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون است.
از سال ۲۰۰۴ سازمان مرتبط با حوزه بهداشت از جمله سازمان بهداشت جهانی، جامعه بین المللی انتقال خون، انجمن بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و اتحادیه بین المللی سازمان های اهداکنندگان از همه کشورها خواستند در این روز برای بزرگداشت اهداکنندگان برنامه ریزی کنند.
خون شاید تنها دارایی انسان است که بدون محدودیت امکان اهدا کردن آن وجود دارد. اهدای خون هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد سالم به‌طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می‌کند.
خون اهدا شده پس از انجام آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی به‌منظور تهیه فراورده‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق می‌شود.
بی جهت نیست که «اهدای خون» را «اهدای زندگی» نامیده اند، چرا که گاه اهدای یک واحد خون می تواند فردی در آستانه مرگ را زندگی دوباره ببخشد.
با شیوع بیماری کرونا، متاسفانه روند اهدای خون توسط مردم مختل و برخی گروه های خونی با کمبود شدید مواجه شده اند. توصیه های وزارت بهداشت نشان می دهد که اهدای خون با رعایت پروتکل های مصوب نمی تواند عاملی برای انتقال این ویروس باشد.
اکنون رزمایش «اهدای خون کمک مومنانه» نیز در راستای ترغیب داوطلبین اهدای خون به حضور در مراکز انتقال خون سراسر کشور با هدف افزایش ذخایر خون و فرآورده های در حال برگزاری است.
همه افراد بین ۱۸ تا ۶۰ سال با وزن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم می توانند در فواصل ۹ هفته ای به مدت ۴ بار در سال خون اهدا کنند. می بینید که شرایط اهدای خون بسیار ساده است، اما همین هدیه ساده می تواند جان بسیاری از افراد نیازمند را نجات دهد.
سازمان جهانی بهداشت «اهدای خون برای جهانی سالم تر» را شعار این روز جهانی در سال جاری قرارداده است.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --