کار تیمی، خدمات متمایز و تکیه بر دانش، راز تعالی بیمه آسماری

در میزگردی به مناسبت سالگرد تاسیس شرکت مطرح شد؛ کار تیمی، خدمات متمایز و تکیه بر دانش، راز تعالی بیمه آسماری هفت سالگی شرکت بیمه آسماری، بهانه ­ای شد تا در یک میـزگرد به عملکرد شرکت در سال­هایی که از عمرش گذشت و نیز آینده­ ای که برای آن متصور است؛ بپردازیم. به گزارش روابط […]

در میزگردی به مناسبت سالگرد تاسیس شرکت مطرح شد؛

کار تیمی، خدمات متمایز و تکیه بر دانش، راز تعالی بیمه آسماری

هفت سالگی شرکت بیمه آسماری، بهانه ­ای شد تا در یک میـزگرد به عملکرد شرکت در سال­هایی که از عمرش گذشت و نیز آینده­ ای که برای آن متصور است؛ بپردازیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه آسماری، در این نشست علیرضا یزدان­دوست مدیرعامل، فرزان فروزان­فر معاون شعب و نمایندگان، حامد دهبد معاون مالی و اداری و محمد صالح ترکستانی معاون بازاریابی و فروش حضور داشتند.

هفت سال از تاسیس شرکت بیمه آسماری می­گذرد. به عنوان کسانی که اکنون سکان هدایت شرکت را بر عهده گرفته ­اید و از گذشته و حال سازمان خبر دارید؛ شرایط کنونی شرکت را چطور می­بینید؟

یزدان­دوست: موسسان شرکت بیمه آسماری سال­ها قبل به دنبال این بودند که با تشکیل یک شرکت بیمه، اهداف مشخصی را دنبال کنند. بخشی از این اهداف در ذهن سهام­داران بود و بخشی ناشی از مسئولیت­های اجتماعی بود که برای خودشان قائل بودند. به عنوان مثال سودآوری و ارتقای نام شرکت حتماً از اهداف تاسیس آن است. اما مهم­تر از آن، توجه به احیای بخش­های فراموش­ شده و پتانسیل­ های مختلف بازار بیمه کشور بوده است. عملکرد هفت ساله شرکت نشان می­ دهد که رشد خوب و همه­ جانبه در پرتفو و شبکه فروش آن رخ داده است.

یکی از اهداف دیگر این بود که به افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور کمک شود. همچنین «کارآفرینی» یکی از دیگر از اهداف موسسان بوده و اکنون تا حد قابل توجهی محقق شده است. به طوری که هم­ اکنون ۷۰ نفر به عنوان پرسنل در شرکـت فعالیت می­کنند.

از دیگر اهداف موسسان شرکت می­توان به این موضوع اشاره نمود که بیمه آسماری بتواند تجربه مناسبی از خدمات بیمه­ای به مخاطبان ارائه دهد. محوریت فعالیت مدیران در شرکت بیمه آسماری نیز همین مسئله است. در این زمینه تلاش شده تا هم به سهام­داران خدمات مناسبی عرضه شود و هم بیمه­ گزاران و بیمه ­شدگان از خدمات شرکت رضایت نسبی داشته باشند.

من معتقدم امروز و در آغاز سال هشتم فعالیت شرکت، بخش عمده این اهداف محقق شده است. البته در هر زمانی، هر عملکردی می­تواند بهتر هم بشود. با این حال عملکرد شرکت تا امروز قابل قبول بوده و همه در جهت اهداف هیات موسس و هیات مدیره حرکت کرده­اند.

فروزانفر: من به عنوان کسی که از اولین روز تاسیس شرکت بیمه آسماری در آن حضور داشته­ ام، معتقدم عملکرد شرکت طی هفت سال گذشته مثبت بوده است. البته در سال­های اول که شرکت شناخته شده نبود؛ کار کردن سخت بود. ولی خیلی زودتر از چیزی که پیش­بینی می­ کردیم کار رونق گرفت و شرکت شناخته شد. این نیز نتیجه زحمت همه کسانی است که با بیمه آسماری کار کرده­ اند و می­ کنند.

رشد پرتفوی سالانه، کنترل ضریب خسارت، میزان سوددهی و توسعه شبکه فروش شرکت مطلوب است و البته با برنامه­ هایی که برای توسعه شرکت داریم؛ انتظار وضعیتی درخشان­تر را خواهیم داشت. علی­رغم وضعیت اقتصادی کنونی کشور، خوشبختانه به طور کلی عملکرد شرکت بیمه آسماری مثبت بوده و توانسته بازارهای بکر و بالقوه را به بازارهای بالفعل تبدیل نماید.

دهبد:  بیمه آسماری در مقطع زمانی مناسبی تصمیم گرفت که منابع انسانی خود را به سمت مهارت و تخصص هدایت کند. از یک سو با استخدام نیروهای جدید که مهارت و تخصص لازم را دارند؛ در این مسیر گام برداشت و از سوی دیگر برای منابع انسانی موجود دوره­های آموزشی و مهارت­محور برگزار نمود. همچنین توانگری مالی شرکت نیز همواره در بالاترین میزان بوده است. توانگری مالی، توانایی ایفای تعهدات شرکت است و به ذی­نفعان، بیمه ­گزاران، بیمه­شدگان و سهام­داران اطمینان می­ دهد که با یک شرکت معتبر و توانمند همکاری می­ کنند.

ترکستانی: گرچه بخشی از رشد پرتفوی شرکت ناشی از تورم استاندارد است اما اگر روند افزایش پرتفوی شرکت را با روند اقتصاد کشور و صنعت بیمه مقایسه کنید؛ تفاوت چشمگیری را می بینید. همکاران ما در ستاد، شعب، باجه ­ها و نماینـدگی ­ها همواره با کوشش و زحمـت فراوان شرکت را رشد می­دهند.

حال باید این سوال را مطرح کنیم که ترکیب پرتفوی شرکت بیمه آسماری چگونه است. این مسئله که از یک شرکت، درآمد کسب کنید یک موضوع است؛ اما این که از آن درآمد، چقدر سود کسب کنید موضوع مهم­تری است. به عبارت دیگر می­ توان گفت که سلامت پرتفو امری بسیار حیاتی است.

پرتفوی شرکت بیمه آسماری خوشبختانه علاوه بر رشد، سلامت هم داشته و این ارزشمند است. ما موفق شده ­ایم رشته­ هایی را که در عرف صنعت بیمه زیان­ده شناخته می­ شوند؛ سودده کنیم. این کار با مدیریت ریسک قبل از صدور و حین اجرای قرارداد ممکن شده و مدیون تلاش همکاران است. به نظر من این یکی از بزرگ­ترین اقداماتی بوده که شرکت بیمه آسماری انجام داده است.

امروز اگر من به عنوان مشتری به شما به عنوان نماینده بیمه آسماری مراجعه کنم و بخواهم مزایای این شرکت را برایم تشریح کنید، به چه مواردی اشاره می­کنید؟

یزدان­دوست: یکی از اصلی­ترین مزیت­های رقابتی بیمه آسماری، نیروی جوان آن است. این نیروی جوان نه تنها باعث شده فکر و ایده های خلاقی در شرکت ایجاد شود، بلکه فضای شرکت را نیز به فضایی یادگیرنده تبدیل کرده است. از طرف دیگر همه کارکنان می­ خواهند در حیطه فعالیت خود مبتکر باشند و این خلاقیت­ها باعث شده کارها به سرعت انجام شود.

یکی دیگر از مزیت­های بیمه آسماری، ترکیب سهام­داری آن است. خوشبختانه ترکیب سهام­داری شرکت یک دسـت، همسـو و هم­صداست و هیات مدیره هم همراه و همگون است. در کنار جوانی مجموعه، حضور اساتید پرسابقه ­ای را شاهدیم که هر کدام نزدیک به نیم قرن تجربه دارند و شرایط مختلفی را در بازار بیمه کشور تجربه کرده ­اند. تجربه گران­بهای آن­ها در حوزه فنی، توانسته است چراغ راه شرکت باشد. این موارد تنها بخشی از مزیت­های رقابتی شرکت بیمه آسماری است.

فروزانفر: پرسنل بیمه آسماری در یک خصوصیت مشترک­ اند و آن هم دلسوزی است. همه آن­ها با هم در ارتباطند تا مشکل شرکت یا بیمه­ گزار حل گردد. ساعت کاری نمی­ شناسند و بدون مکان و زمان، پیگیر کارها هستند. میزان بوروکراسی اداری در بیمه آسماری حداقل بوده و کارها سریع پیش می­رود که این خود مزیت بسیار مطلوبی است. به علاوه بیمه آسماری در معاملات خود وارد رقابت­های غیرحرفه­ ای نمی­ شود. نمایندگان ما همواره با بیمه ­گزار صداقت دارند و از زمان فروش بیمه­ نامه به فکر خسارت بیمه ­گزارند.

دهبد: من می­ خواهم موضوع را از لحاظ مالی بررسی کنم. شرکت ما در مناطق آزاد ثبت شده و معافیت از مالیات بر ارزش افزوده دارد. در واقع هنگام رقابت با شرکت­های سرزمین اصلی، پایین ­بودن نرخ به دلیل نپرداختن مالیات، مزیت رقابتی ماست. البته این را هم باید گفت که چنین مزیتی تنها در برخی رشته­ها جریان دارد؛ چون شرکت­ها عموماً نرخ فنی را رعایت نمی­ کنند.

ترکستانی: اگر از چشم مشتری به شرکت نگاه کنیم؛ مزیت رقابتی اصلی بیمه آسماری خدمات متمایز آن است. ارائه برخی محصولات مانند درمان خانواده و ویژگی­ های منحصر به فرد آن­ها در کنار شیوه خدمات پس از فروش و پرداخت خسارت شرکت، ما را از سایرین متمایز می­ کند.

مزیت رقابتی دیگر شرکت ما، فاصله کوتاه بین ایده تا عمل است. فاصله زمانی پیشنهادی که وارد سیستم ما می­شود تا تبدیل شدن آن به یک روال، محصول یا خدمت، بسیار کوتاه است و این قطعاً می­تواند منبع ایجاد مزیت رقابتی پایدار باشد. باید توجه داشت که این­ها مزایایی است که رقبای ما به راحتی نمی­توانند آن­ها را در اختیار داشته باشند.

هر کدام از شما حتماً اقداماتی برای بهبود وضعیت شرکت انجام داده­اید. اگر ممکن است به چند مورد از این اقدامات اشاره کنید.

ترکستانی:  ما فرآیندهایی را که قبلاً در سازمان وجود داشته است؛ مدون کرده و بهبود بخشیده­ایم. چرا که این اقدام به افزایش فروش و توسعه بازار می­انجامد. اقدام دیگر ما تلاش برای تمرکز بر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. ما به دنبال این هستیم که مخاطب خود را مشخص کنیم و به مخاطب درست، پیام درست را به شکل درست و در زمان درست و با کمترین هزینه، ارسال کنیم.

بستر دیجیتال، یکی از بهترین ابزار برای این کار است. امروزه حوزه دیجیتال مارکتینگ بستر رایج ما برای ارتباط با بازار است. در همین راستا چند کمپین نیز طراحی و اجرا گردیده است. ما سعی می­کنیم بر روی ایجاد برندآگاهی و پایش نظرات مردم درباره خودمان در بستر دیجیتال اقدام کنیم. در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری نیز اقداماتی انجام شده که البته در مراحل اولیه قرار دارد.

حوزه دیگری که روی آن متمرکز شده ­ایم؛ موضوع تحقیق و توسعه است. صنعت بیمه ما به ظاهر خیلی جا افتاده است، ولی عملکرد آن در مقایسه با دنیا قابل توجه نیست. به اعتقاد من صنعت بیمه در کشورمان پتانسیل ­های فراوانی دارد و ما برای این که بدانیم مشتری چه می خواهد؛ به تحقیقات بازار احتیاج داریم. بخش تحقیق و توسعه شرکت در همین راستا تشکیل شده و هدف اصلی آن این است که بازارهای جدید را شناسایی و بر اساس آن­ها محصولات جدیدی طراحی نماید.

اقدام دیگر ما استفاده حداکثری از داده­های موجود در سازمان است. به عنوان مثال استراتژی­ هایی که برای بیمه بدنه شعب طراحی می­ کنیم، کاملاً بر اساس داده ­ای است که در شرکت و صنعت بیمه کشور تولید شده است.

دهبد: رعایت استانداردهای بین ­المللی گزارشگری مالی (IFRS)، از الزامات بیمه مرکزی برای شرکت­ های بیمه است. ما در این زمینه برنامه­ ریزی جدی داشتیم و طبقه­بندی ­ها را بر اساس این استاندارد تغییر دادیم. صورت مالی نمونه سال ۹۷ نیز ایجاد شد و به طور کلی شفافیت صورت­های مالی و کفایت ذخایر را با استانداردهای بین ­المللی مطابقت داده ­ایم.

حوزه بعدی اقدامات ما، جداسازی بیمه­ های زندگی از غیرزندگی است. امسال این تفکیک در سطح رشته انجام و گزارشاتی جداگانه برای ذی­نفعان ارائه شد. همچنین بخش حسابداری مدیریت در قسمت مالی ایجاد شد تا گزارش­هایی برای ذی­نفعان ارسال شود و آن­ها بتوانند از داده ­های گزارش­ها استفاده کنند.

فروزانفر: ما در حوزه جذب نمایندگان پیشرفت مطلوبی داشته­ ایم. به طوری­که ظرفیت جذب نمایندگان ما تقریبا تکمیل شده و در حال گزینش و پالایش نمایندگان موجود هستیم. همچنین تا چند سال پیش تعداد کمی کارگزار با ما همکاری می­کردند اما اکنون بیش از ۳۰۰ کد کارگزاری تعریف کرده ­ایم که فعال هستند.

از سوی دیگر، آموزش را برای همه اعضای شبکه فروش شامل روسای شعب، پرسنل، نمایندگان و بازاریاب­ها الزامی نموده ­ایم. و از ابتدای سال آینده به طور جدی بر روی این موضوع متمرکز می­ شویم تا شبکه فروش بیش از پیش تقویت گردد. ما معتقدیم شبکه فروش نباید فقط دنبال فروش باشد، بلکه باید به دنبال جذب پرتفوی سالم نیز باشد. شرکت بیمه آسماری طی یک سال اخیر ۱۱ باجه تاسیس کرده و در حال بررسی مناطق جدیدتری برای توسعه شبکه خدماتی خود است.

یزدان­دوست: یکی از مهم­ترین اقداماتی که در شرکت انجام شده، تقویت روحیه کار تیمی است. پیش از این نگاه ­های جزیره­ ای در شرکت حاکم بود. ولی اکنون کارگروه ­های مختلفی در سازمان تشکیل شده و جلسات مستمر معاونین و مدیران برگزار می­ شود. من حس می­کنم در بیمه آسماری همه به شکل یک تیم کار می­ کنند و حس کار تیمی به شدت تقویت شده است. اکنون سرعت عمل در شرکت بالا رفته است. به طوری­که نظرات همه در یک جلسه اخذ و فرآیندها عملیاتی می­ شود. این اتفاق توانسته روحیه همدلی را بین همکاران توسعه دهد و ماحصل آن، رشد پرتفوی شرکت همراه با دقت نظر در انتخاب ریسک است.

نسبت خسارت کنترل شده شرکت نشان می­ دهد که ریسک­ها با دانش و بینش انتخاب شده­ اند. در حوزه­ های مختلف بیشترین تلاش شده که جریان نقدینگی وجود داشته باشد. حدود اختیارات شعب و نمایندگان افزایش یافته که این اقدام به رشد پرتفو منتج شده است. و در نهایت همه این اقدامات باعث شده کارکنان با روحیه همدلی، همه بخش­ها را همتراز به سمت جلو پیش ببرند.

با مسائلی که مطرح شد؛ شرایط شرکت مطلوب ارزیابی می­شود، اما طبیعی است که شرکت قصد ندارد در نقطه کنونی باقی بماند. شما با روند کنونی، آینده شرکت را چطور می­بینید؟

یزدان­دوست: امیدوارم با یاری تیمی که اکنون شرکت را اداره می­ کنند؛ افزایش نرخ رشد در سال جاری ادامه یابد. بیمه آسماری یک بنگاه اقتصادی است و ماحصل همه آنچه گفته و برنامه­ ریزی شده است؛ باید در سود و تراز مالی آن دیده شود.

یکی از آرزوهای من برای آینده شرکت این است که بتوانیم با نیازسنجی مشتریان به محصول برسیم. این معضلی است که خیلی از بیمه­ گزاران با آن مواجهند. آن­ها از بسته­ های استاندارد بیمه­ ای تدوین­ شده رضایت ندارند. من امیدوارم حاصل همه آنچه گفته شد این باشد که ظرف سه سال آینده، بیمه آسماری حرف اول را در مناطق آزاد بزند. این به نظر من قابل انجام است. بیمه آسماری می­ تواند در این چشم انداز هم از حیث عملیات اجرایی، هم از نظر خوش­نامی و هم از دیدگاه اقبال عمومی رتبه نخست را داشته باشد.

دهبد: من امیدورام بیمه آسماری بتواند با طراحی فرآیندهای مشخص، خدماتش را در کوتاه­ترین لحظه از زمان صدور بیمه­ نامه تا زمان پرداخت خسارت ارائه کند. استارت­اپ ها در حال حاضر به سراغ نوآوری در خدمات مالی یا بیمه­ای رفته­ اند. در حالی­که این خدمات می­ توانند در کنار هم قرار بگیرند و بیمه آسماری می­ تواند این کار را انجام دهد.

ترکستانی: بیمه آسماری می­ تواند سازمانی باشد که همه ذی­نفعان تجربه خوبی از آن داشته باشند. بیمه­ گزار، خسـارت­ دیده، سهام­دار و همکار باید از بودن با بیمه آسماری لذت ببرند و این هدفی است که ما برای آن برنامه ویژه ­ای طراحی کرده­ ایم.

فروزانفر: برنامه­ های توسعه ­محور با توجه به سلیقه و نیاز مشتریان در بیمه آسماری طراحی خواهد شد. همچنین ما باید شیوه مدیریت ریسک کنونی را تقویت کنیم. من با روند کنونی، آینده شرکت را روشن می­بینم.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --

Asmari Company | All rights reserved