رفع تعهد ارزی چیست؟ تمام آنچه که صادرکنندگان باید از رفع تعهد ارزی بدانند!

دسته بندی:

آیا به‌عنوان یک صادرکننده، همیشه می‌توانید تعهدات ارزی خود را به‌موقع و با اعتمادبه‌نفس رفع کنید؟ آیا می‌دانید چه مسائلی در این روند ممکن است به وجود بیاید و چگونه می‌توانید از آنها پیشگیری کنید؟
در این مقاله، به بررسی مفهوم و اهمیت رفع تعهد ارزی می‌پردازیم و همه آنچه که صادرکنندگان باید درباره این موضوع بدانند را بررسی می‌کنیم و به جواب پرسش‌هایی مانند رفع تعهد ارزی چیست؟ چگونه می‌توانید تعهدات ارزی خود را در صادرات به‌موقع رفع کنید؟ و کدام ابزارها و روش‌ها برای مدیریت این فرآیند مفید است؟ پاسخ می‌دهیم. پس با ما همراه باشید و در کنار یادگیری اطلاعات جدید، به بهبود عملکرد تجاری خود بپردازید.

اموزش روش های رفع تعهد ارزی

معرفی رفع تعهد ارزی و اهمیت آن در تجارت بین‌الملل

رفع تعهد ارزی به‌معنای انجام یا تسویه تعهدات مالی یا ارزی است که در ارتباط با تجارت بین‌المللی واردات و صادرات انجام می‌شود. این عملیات در واقع به‌دنبال تامین ارز موردنیاز برای پرداخت به فروشندگان یا تامین‌کنندگان خارجی است.

رفع تعهد ارزی برای کسب‌وکارها اهمیت بسیار فراوانی دارد، زیرا در صورت انجام ندادن به‌موقع و یا ناتوانی در پرداخت تعهدات، عواقب جدی اقتصادی و حقوقی برای آن‌ها به وجود می‌آید. برای صادرکنندگان، استعلام بیمه باربری یکی از ابزارهای اصلی است که در رفع تعهدات ارزی کمک شایانی می‌کند.

این استعلامات، در واقع به صادرکنندگان امکان می‌دهد تا در صورت وقوع حادثه‌هایی که ممکن است منجربه آسیب و خسارت به کالاها شود، از طریق بیمه باربری خسارات مالی را جبران و از عواقب ناخوشایند این حوادث جلوگیری کنند. استفاده موفق از این ابزارها، به صادرکنندگان کمک می‌کند تا تعهدات ارزی خود را به‌موقع و با اطمینان رفع کنند و به رشد و پیشرفت تجاری خود ادامه دهند.

رفع تعهد ارزی؛ تسویه ارزی و مالی تعهدات صادرات و واردات

رفع تعهد ارزی صادرات و واردات؛ تامین ارز و پرداخت به تامین‌کننده

در صادرات رفع تعهد ارزی به‌معنای پرداخت ارز به صادرکننده در مقابل کالاها یا خدماتی است که ارائه شده‌اند. این پرداخت ممکن است به‌صورت نقدی یا غیرنقدی و به‌وسیله‌ تسویه‌های بانکی یا استفاده از ابزارهای مالی مختلف مانند اسناد راهنمایی و اعتباری صورت بپذیرد.

در واردات نیز، رفع تعهد ارزی به معنای تامین ارز برای پرداخت به صادرکنندگان یا تامین‌کنندگان خارجی است. در این حالت، تامین ارز از طریق فروش ارزهای داخلی یا استفاده از خطوط اعتباری بین‌المللی انجام می‌شود.

در این میان بیمه ترانزیت نقش مهمی در ارتباط با تعهدات ارزی صادرات و واردات دارد که عبارت‌اند از:

  • حفاظت از سرمایه در مقابل خطرات و ریسک‌های مرتبط با حمل‌ونقل کالاها
  • تسهیل در انجام تعهدات ارزی
  • افزایش اعتماد و رضایت مشتریان

همچنین بیمه ترانزیت به صادرکنندگان و واردکنندگان امکان می‌دهد تا در صورت وقوع حوادث و ریسک‌های حمل‌ونقل کالاها، خسارت‌های مالی خود را جبران کنند.

مهلت رفع تعهد ارزی؛ شش‌ماه از تاریخ صدور پروانه گمرکی

با‌توجه‌به آیین‌نامه اجرایی رفع تعهدات ارزی، مهلت برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۱۴۰۳ تا شش ماه پس از صدور پروانه گمرکی است. به‌همین‌ترتیب، مهلت رفع تعهد ارزی برای واردات نیز شش ماه از تاریخ صدور پروانه گمرکی خواهد بود. در صورت انجام ندادن به‌موقع تعهدات ارزی، امکان تمدید کارت بازرگانی مختل می‌شود. این مهلت‌ها مطابق با مقررات قانونی تعیین و به‌منظور ارتقا تسهیلات تجاری و مدیریت بهتر تعهدات ارزی ایجاد شده‌اند.

مهلت رفع تعهد ارزی؛ شش‌ماه از تاریخ صدور پروانه گمرکی صادرات و واردات

آموزش رفع تعهد ارزی در سامانه جامع تجارت

برای آموزش رفع تعهد ارزی، ابتدا باید به سامانه جامع تجارت به‌آدرس ntsw.ir مراجعه کنید و وارد حساب کاربری خود شوید و به‌ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

  1. در منو عملیات ارزی، به بخش فروش ارز مراجعه کنید
  2.  ارز موردنظر خود را در صفحه جدید ایجاد و ثبت کنید
  3. اطلاعات مربوط به ارز جدیدی که می‌خواهید بفروشید را در باکس مربوط وارد کرده و گزینه ثبت را بزنید
  4. از بخش «ارزها» و از ردیف معامله در جدول پایین صفحه، قادر خواهید بود فروش ارز مربوط به خود را پیگیری کنید.
  5. درصورتی‌که برای ارز شما پیشنهاد خرید و قیمتی لحاظ شده باشد، می‌توانید با واردکردن اطلاعات حساب بانکی خود روی گزینه انتخاب کلیک کرده و پیشنهاد را قبول کنید.

علاوه‌بر این، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلفی در زمینه تجارت بین‌المللی و اینکوترمز برگزار می‌شود که به شما کمک می‌کند تا روش‌های مختلف رفع تعهد ارزی را یادبگیرید. اینکوترمز چیست؟ باید بگوییم اینکوترمز، مجموعه‌ای از قوانین است که برای تعیین شرایط تجارت بین‌المللی و انجام معاملات از طریق حمل‌ونقل کالاها ارائه می‌شود. اینکوترمز‌ها نقش مهمی در تعیین تعهدات ارزی دارند، زیرا شرایط پرداخت و تسویه حساب‌ها را تعیین می‌کنند و در نهایت بر تعهدات ارزی تاثیر گذارند.

نحوه رفع تعهد ارزی در سامانه نیما؛ خریدوفروش براساس توافق بر سر قیمت

یکی از سامانه رفع تعهد ارزی که مورداستفاده قرار می‌گیرد، سامانه نیما است. در این سامانه، تجار ارزهای خود را به قیمت بازار به‌فروش می‌رسانند و درآمد حاصل از فروش ارز را برای رفع تعهدات ارزی خود استفاده کنند.

در سامانه نیما تجار می‌توانند با ثبت سفارش فروش ارز خود، پیشنهاد قیمت مناسب ارائه دهند. سپس اگر پیشنهاد آن‌ها با پیشنهادهای دیگر هم‌خوانی داشته باشد، معامله انجام شده و ارز موردنظر توسط سامانه به خریداران تخصیص داده می‌شود.

رفع تعهد ارزی در سامانه  دولتی نیما؛ خریدوفروش و توافق بر سر قیمت ارز

رفع تعهد ارزی و مدیریت ریسک‌های حمل‌ونقل

رفع تعهد ارزی و مدیریت ریسک‌های حمل‌ونقل برای صادرکنندگان از امور مهم است. بیمه دریایی از ابزارهای اصلی در جبران خسارت‌های مرتبط با کالاها و واردنشدن آن‌ها است. صادرکنندگان باید اطلاعات کاملی از کالاهای حمل‌شده، از جمله وزن، حجم و نوع کالاها داشته باشند تا در صورت وقوع خسارت، زیان‌ها به‌درستی جبران شود.

همچنین، درصورتی‌که ارز با نرخ کمتر از نرخ ETS تسویه شود، صادرکننده می‌تواند مبلغ تفاوت را به حساب بانک مرکزی واریز کند. برای دریافت خسارت از بیمه، ارز باید از منابع معین تامین شود و مطابق شرایط تعیین‌شده باشد. در نهایت، ارائه گواهی از مراجع گمرک یا سازمان بندری در صورت وقوع خسارت در حمل‌ونقل به دریافت پول بیمه برای جبران خسارت کمک می‌کند.

با بیمه‌کردن بارهای تجاری خود نگران خسارت‌های ناشی از حمل‌ونقل بین‌الملل نباشید!

در این مقاله، به بررسی مفهوم و اهمیت رفع تعهد ارزی پرداخته شد و نقش انواع بیمه در جبران خسارت‌های مرتبط با حمل‌ونقل کالاها موردبررسی قرار گرفت. بیشترین توجه‌به نقش مهم بیمه در رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از طریق استفاده از ابزارهای مانند بیمه باربری و بیمه ترانزیت بود. در ادامه بیمه مسافرتی نیز نشان می‌دهد که چگونه ابزارهای بیمه به صادرکنندگان در رفع تعهدات ارزی و مدیریت ریسک‌های حمل‌ونقل کمک می‌کنند. در نهایت، اطلاعاتی درباره مهلت رفع تعهد، استفاده از سامانه‌های مالی و نقش اینکوترمز در تعیین تعهدات ارزی در متن موردبررسی قرار گرفت.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --