جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد + بخشنامه جدید ۱۴۰۲

دسته بندی:

قانون بازنشستگی پیش از موعد بیمه‌شدگان تامین اجتماعی، در سال ۱۳۶۷ تصویب شد. تاکنون نیز تلاش‌های بسیاری برای تغییر این قانون صورت گرفته و درحال‌حاضر بهره‌مندی از بازنشستگی قبل از موعد برای زنان و مردان در دسترس است.

بررسی شرایط بخشنامه جدید بازنشستگی پیش از موعد 1402

شرایط بازنشستگی پیش از موعد شامل حداقل سن، سابقه پرداخت حق بیمه، اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون کار و مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود. در این مقاله به شرح کلیه شرایط این قانون در سال ۱۴۰۲ پرداخته‌ایم تا شما بیمه‌شدگان گرامی بتوانید با اطلاع از آن‌ها اقدامات لازم برای خرید بازنشستگی پیش از موعد را انجام دهید.

شرایط بازنشستگی پیش از موعد بر اساس سابقه کاری

قانون بازنشستگی پیش از موعد ۱۴۰۲ اصلاحاتی را به قوانین موجود از سال‌های قبل اضافه کرده است تا شرایط بازنشستگی را برای افراد بهبود بخشد. سن قانونی بازنشستگی برای مردان ۶۰ و برای زنان نیز ۵۵ سال تعیین شده است. اما بسیاری از افراد می‌خواهند زودتر از موعد مشخص شده در قانون بازنشسته شوند.

بر‌اساس قانون بازنشستگی قبل از موعد، به کارفرمایان این اجازه داده شده است که کارکنان متقاضی بازنشستگی، خود را که حداقل ۲۵ سال سابقه کار بیمه شرکتی یا دولتی تامین اجتماعی دارند، با حداکثر ۵ سال سنوات ارفاقی بازنشسته کنند.

بازنشستگی پیش از موعد افراد با ۲۵ سال سابقه بیمه؛ قانون جدید بازنشستگی پیش از موعد

جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد بدون در نظر گرفتن شرایط سنی

بر‌اساس لایحه بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی و طبق تبصره ۳ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی، بدون در نظر گرفتن سن با بازنشستگی بیمه‌شدگانی که سابقه پرداخت ۳۵ سال حق بیمه دارند موافقت خواهد شد.

چنانچه این دسته از افراد پس از بازنشستگی قصد استفاده از انواع بیمه تکمیلی را داشته باشند، با خرید بیمه تکمیلی آسماری می‌توانند از پوشش‌های درمانی متعددی بهره‌مند شوند. مهم‌ترین مزیت خدمات بیمه درمان آسماری، شامل تنوع طرح‌ها برای خانواده‌ها می‌شود. از طرفی شما بدون نیاز به بیمه پایه، می‌توانید از بالاترین سقف پوشش‌های درمانی و بیمارستانی، بیشترین تعداد مراکز طرف قرارداد و باز پرداخت حداکثری خسارت در کوتاه‌ترین زمان نیز بهره‌مند شوید.

بازنشستگی افراد با سابقه پرداخت ۳۵ سال حق بیمه؛ جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد

شرایط بخشنامه جدید بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور

طبق تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی، قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور متفاوت است. طبق این قانون بازنشستگی پیش از موعد افرادی که در مشاغل سخت فعالیت می‌کنند با داشتن سابقه ۲۰ سال متوالی در پرداخت حق بیمه، می‌توانند بدون شرط سنی بازنشسته شوند. این قانون مشمول افرادی که در شغل‌های سخت و زیان‌آور از بیمه مسئولیت ساختمانی یا بیمه مهندسی استفاده می‌کنند نیز خواهد شد.

در‌صورتی‌که سوابق بیمه‌ شده به‌صورت متناوب (غیرمتوالی) باشد باید ۲۵ سال حق بیمه پرداخت کرده باشد تا مشمول بازنشستگی شود؛ چرا که در‌این‌صورت هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور، به میزان یک‌و‌نیم سال محاسبه می‌شود.

بازنشستگی قبل از موعد تامین اجتماعی براساس حق بیمه پرداختی

بر‌اساس قوانین بازنشستگی پیش از موعد، بیمه شدگان تامین اجتماعی با سابقه پرداخت حداقل ۳۰ سال حق بیمه، می‌توانند برای بازنشستگی اقدام کنند. آقایان با ۵۰ سال سن و خانم‌ها با ۴۵ سال سن مشمول بهره‌مندی از این قانون خواهند شد.

در‌صورتی‌که شما در سال‌های آخر کاری خود تا سن بازنشستگی قصد استفاده از بیمه بیکاری را دارید، باید از شرایط استفاده از بیمه بیکاری نیز مطلع باشید. سوابق بیمه بیکاری به سابقه بیمه تامین اجتماعی شما افزوده خواهد شد؛ بدین‌ترتیب با تکمیل ۳۰ سال سابقه بیمه می‌توانید در سن ۴۵ یا ۵۰ برای بازنشستگی اقدام کنید.

بررسی شرایط بازنشستگی قبل از موعد تامین اجتماعی براساس حق بیمه پرداختی

لایحه بازنشستگی پیش از موعد بانوان در سال ۱۴۰۲

طبق آخرین اخبار بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی، شرایط بازنشستگی پیش از موعد زنان تامین

مطابق با موارد زیر شده است:

 • حداقل ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه عادی و سخت و زیان آور
 • حداقل ۱۰ سال سابقه کار و ۵۵ سال سن
 • حداقل ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه
 • ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه عادی و سخت و زیان آور بدون رعایت شرط سنی
 • ۲۰ سال سابقه متوالی در مشاغل سخت و زیان آور بدون لحاظ شرایط سنی
 • ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان آور بدون شرط سنی
 • حداقل ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه عادی و یا مشاغل سخت و زیان آور

در‌صورتی‌که خانم‌ها سابقه پرداخت حق بیمه زنان خانه دار داشته باشند، شرایط بازنشستگی برای آن‌ها متفاوت خواهد بود. ما در مقاله «شرایط بیمه زنان خانه دار چگونه است» در این مورد توضیحات کاملی را شرح داده‌ایم.

بخشنامه جدید بازنشستگی پیش از موعد ۱۴۰۲ آقایان

سن قانونی بازنشستگی برای مردان ۶۰ سال است؛ در‌صورتی‌که مردان قصد بهره‌مندی از بازنشستگی قبل از موعد داشته باشند، شرایط بهره‌مندی از این قانون برای آن‌‌ها مطابق با موارد زیر است:

 • حداقل ۱۰ سال سابقه کار، با داشتن ۶۰ سال سن
 • حداقل ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه کار
 • حداقل ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه کار عادی یا مشاغل سخت و زیان آور
 • ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه در شرایط عادی و در مشاغل سخت و زیان آور بدون لحاظ شرط سنی
 • ۲۰ سال سابقه پرداخت متوالی حق بیمه تامین اجتماعی در مشاغل سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی
 • ۲۵ سال سابقه پرداخت غیر‌متوالی (متناوب) حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی

آقایان به‌منظور بازنشستگی قبل از موعد تامین اجتماعی باید از قوانین فوق مطلع بوده و سپس مطابق با شرایط خود اقدامات لازم برای بازنشستگی را انجام دهند.

امکان بازنشستگی آقایان با حداقل 10 سال سابقه کار و داشتن 60 سال سن

بهره‌مندی از بیمه تکمیلی پس از بازنشستگی به‌منظور کاهش خدمات درمانی

با‌توجه‌به اصلاحاتی که در قانون بازنشستگی پیش از موعد در سال ۱۴۰۲ اعمال‌ شده‌، بسیاری از شرایط بازنشستگی برای مردان و زنان آسان‌تر شده است. در حال حاضر، بازنشستگی قبل از موعد به‌عنوان یک راهکار مالی جذاب مورد‌توجه قرار گرفته است و شرکت‌ها نیز در جستجوی راهکارهایی هستند تا در طول پاندمی هزینه‌ها را کاهش دهند.

چنانچه افراد متقاضی بازنشستگی پیش از موعد، قصد کاهش هزینه‌های درمانی پس از بازنشستگی را داشته باشند، از خدمات بیمه اسماری می‌توانند استفاده کنند. شرکت آسماری بهترین خدمات بیمه تکمیلی بدون نیاز به بیمه پایه را به شما متقضیان گرامی ارائه می‌دهد. به‌منظور اطلاع از شرایط دریافت بیمه تکمیلی انفرادی و خانواده آسماری با شماره‌های درج شده در سایت به‌منظور ارتباط با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --