گم شدن چمدان در فرودگاه؛ چگونه از آن جلوگیری کنیم و خسارت آن را جبران کنیم؟

دسته بندی:

در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۱.۶ میلیون چمدان از دست رفته یا با تاخیر به دست مالکش رسیده است. طبق این آمار که توسط سایت SITA منتشر شده، یعنی از هر ۱۰۰۰ مسافر ۵.۷۳ از آن‌ها پس از پیاده شده از هواپیما چمدان خود را دریافت نکرده یا چمدان را دیر به صاحبش تحویل داده‌اند.

دلایل و راهکارهای پیشگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه

زمانی‌که با امید از هواپیما پیاده شده‌اید اما خبری از چمدان و وسایل شما نیست. این موقعیت، به‌خصوص در شهر یا کشور غریب، برای شما استرس زا است. ما در این مقاله به بررسی دلایل گم شدن چمدان در فرودگاه و راه‌هایی برای جلوگیری آن خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این مقاله، بدون نگرانی بابت گم شدن چمدان در فرودگاه، می‌توانید سفرهای خوبی را تجربه کنید.

دلایل گم شدن چمدان در فرودگاه؛ چه بر سر چمدان‌ها می‌آید؟

گزارش‌های منتشر شده توسط اتحادیه شرکت‌های هواپیمایی اروپایی حاکی از آن است که ۸۵ درصد چمدان‌های گمشده ظرف ۴۸ ساعت به صاحبانشان تحویل داده می‌شوند. در واقع بیشتر این چمدان‌ها در بارگیری‌های مختلف جا گذاشته شده و گم نشده‌اند. براساس تحقیق شرکت SITA، از ۲۱.۶ میلیون چمدان گم‌شده یا جاگذاشته، ۴۷% در پروازهای با توقف و در حین انتقال چمدان‌ها به هواپیمای بعدی رخ داده‌اند. ۱۶% از آمار گم شدن چمدان در پرواز به خاطر بارگیری نادرست، ۱۵% به علت خطا در صدور بلیط هواپیما و مقدار باقی‌مانده به‌خاطر الصاق برچسب نادرست، بارگیری ناتمام، محدودیت‌های فرودگاه و شرایط آب و هوا بوده است.

طبق گزارش SITA درصد کمی از چمدان‌ها واقعاً گم می‌شوند و حدود ۷% از چمدان‌های گم شده هرگز به‌ دست صاحبشان نمی‌رسند. اما باز هم گم شدن چمدان در سفر امری اجتناب ناپذیر بوده و انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، باعث کاهش احتمال گم شدن چمدان در سفر می‌شود. یکی از این اقدامات، بیمه مسافرتی برای سفرهای برون مرزی است. این بیمه علاوه بر پوشش هزینه‌های بیماری در سفر، خسارات ناشی از گم‌شدن بار یا مدارک را نیز پوشش می‌دهد.

بارگیری نادرست؛ آمار 16 درصدی از گم شدن چمدان در فرودگاه

روش‌های پیشگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه؛ برای اطمینان بیشتر چه باید بکنیم؟

گم‌شدن چمدان در فرودگاه قابل پیگیری بوده و همان‌طور که گفته شد در ۸۵ درصد مواقع ظرف ۴۸ ساعت به دست صاحبش می‌رسد. اما با انجام برخی کارهای ساده نیز می‌توان از گم شدن چمدان تا حدی پیشگیری کرد. در ادامه برخی از اقدامات ساده و درعین‌حال کلیدی را به شما معرفی خواهیم کرد:

مانند گم‌شدن چمدان در سفر، اتفاقات پیش‌بینی نشده دیگری مانند بیماری نیز وجود دارد. درمان برخی بیماری‌ها هزینه بسیاری را به خانواده تحمیل می‌کند. پرداخت هزینه بیمه تکمیلی برای افراد در زمان بیماری، یکی از راه‌حل‌های پیشگیرانه برای هزینه‌های سرسام‌آرور بیماری‌ است.

وجود تگ‌های پرواز قبلی؛ دلیل به اشتباه افتادن خدمه در زمان بارگیری

به کاغذهای برچسب مانندی که دور دسته چمدان پیچیده شده، تگ پرواز می‌گویند. برخی به اشتباه پس از پایان سفر، این تگ‌ها را از چمدان خود جدا نمی‌کنند؛ که باعث اشتباه خدمه در زمان بارگیری و تخلیه بار هواپیما می‌شود. وجود این تگ‌ها سبب می‌شود تا مامورین فرودگاه سردرگم شده و برای پیدا کردن و دسترسی به آخرین اطلاعات پروازی شما روی چمدان، با مشکل مواجه شوند. به‌همین‌دلیل توصیه می‌کنیم قبل از این‌که سفر خود را آغاز کنید، همه تگ‌های متصل به چمدان خود را باز کرده و آن‌ها را دور بیندازید.

چسباندن برچسب روی چمدان در فرودگاه؛ راه‌حل فرودگاه برای پیداکردن محل چمدان

پس از بازرسی چمدان یک برچسب (تگ) به آن می‌چسبانند که یک QR کد روی آن درج شده است. از این QR کد برای یافتن محل چمدان توسط اسکنرهای مربوطه استفاده می‌شود. این برچسب که روی آن اطلاعات شما و پروازتان درج شده، در صورت بروز هرگونه اتفاق، باعث می‌شود بار خود را راحت‌تر پیدا کنید. تگ پرواز یا همان برچسبی که روی دسته چمدان زده می‌شود، از جانب فرودگاه برای پیشگیری یا پیگیری محل فعلی چمدان تعبیه شده است. اگر به‌هر دلیلی این تگ را دریافت نکردید، حتما نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

علاوه بر گم‌شدن چمدان، اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده دیگری نیز وجود دارد که در بسیاری از موارد نمی‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد. یکی از مهم‌ترین این اتفاقات بیماری است. برخی بیماری‌ها نیاز به هزینه‌های درمانی بالایی دارند. انتخاب بهترین بیمه تکمیلی خانوادگی، راهکار شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران هزینه‌های درمان است؛ نقاط ضعف بیمه‌های درمان پایه از قبیل تأمین اجتماعی یا بیمه سلامت را پوشش می‌دهد.

چسباندن برچسب روی چمدان در فرودگاه؛ راه‌حل فرودگاه برای پیداکردن محل چمدان

دریافت رسید تحویل بار؛ مهم‌ترین کار برای گم شدن چمدان در فرودگاه

زمانی که چمدان خود را به ماموران فرودگاه تحویل می‌دهید، رسیدی خواهید گرفت که به منزله تحویل بار است. این رسید حکم چمدان شما را دارد. با استفاده از رسید تحویل بار، می‌توان پیگیری‌های لازم را برای دریافت چمدان، پیگیری در زمان مفقودی، سرقت یا گم شدن چمدان در فرودگاه انجام داد.

در سفر به خارج از کشور داشتن بیمه مسافرتی نیز از واجبات است. بیمه مسافرتی، هزینه‌های درمانی در خارج از کشور را پرداخت کرده و مهم‌تر از همه در صورت گم شدن بار و مدارک خسارات ما را جبران خواهد کرد که باعث به‌وجود آمدن اطمینان در سفر می‌شود.

گرفتن عکس از چمدان؛ راهی سریع برای دادن نشانی

در صورت مفقود شدن چمدان، عکس به‌عنوان یک مدرک برای دریافت خسارت لازم خواهد بود. علاوه‌بر این نشان دادن تصویر چمدان به مامور فرودگاه به او و بقیه افراد در پیدا کردن چمدان بسیار کمک می‌کند. گرفتن عکس باید هم از محتویات داخل چمدان و هم از ظاهر و بیرون چمدان گرفته شود تا در صورت تحویل چمدان و گم شدن برخی وسایل در آن، بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد.

اقدامات لازم در صورت مفقودی چمدان؛ هنگام گم شدن چمدان در فرودگاه چه کنیم؟

با انجام همه اقدامات لازم برای پیشگیری، باز هم احتمال گم شدن چمدان وجود دارد. پس از آنکه متوجه شدید چمدان شما گم شده است، اولین اقدام اطلاع به ماموران فرودگاه و درخواست برای جستجو چمدان شما بین چمدان‌های موجود است. در این مرحله، نشان دادن تصویر چمدان کمک شایانی به افراد برای پیداکردن چمدان می‌کند.

درصورتی‌که چمدان شما پیدا نشد، یک گزارش کتبی برای چمدان گمشده در فرودگاه بنویسید و آن‌ را به مسئول مربوطه تحویل دهید. برای این کار به دفتر اشیا گمشده بروید و یک فرم به نام فرم RIP بگیرید. این فرم را با اطلاعات فردی خود به همراه آدرس سکونت، هتل اقامت، شماره تلفن و مواردی از این قبیل تکمیل کنید. اگر پس از گذشت ۳۰ روز، چمدان شما پیدا نشد می‌توانید درخواست جبران خسارت کنید.

درخواست از ماموران برای جستجو؛ اولین اقدام پس از گم شدن چمدان در فرودگاه

بیمه مسافرتی؛ تضمین هزینه‌های درمانی و جبران خسارات در سفرهای برون مرزی

در این مقاله راهکارهایی برای پیشگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه و اقدامات لازم در زمان مفقودی ارائه شد. داشتن عکس از ظاهر چمدان و محتویات درونی آن، کاری مهم قبل از تحویل چمدان به فرودگاه است. گرفتن سند تحویل بار نیز از مهم‌ترین اقدامات بوده که این سند حکم چمدان شما را دارد و باید در حفظ و نگهداری آن بسیار کوشا باشید. بیمه مسافرتی نیز از جمله تدابیر مهم قبل از سفر به خارج از کشور است. بیمه مسافرتی علاوه‌بر پرداخت هزینه‌های درمانی شما، در صورت گم شدن وسایل و مدارک، خسارت شما را جبران می‌کند. برای اطلاع از شرایط و مدارک مورد نیاز به صفحه بیمه مسافرتی در این سایت مراجعه کنید.

خدمات الکترونیک

پنل بیمه شدگان درمان

پنل بیمه شدگان درمان

مشاهده پوشش‌ها، چاپ بیمه‌نامه، مشاهده پرداخت خسارت‌ها و...

پرتال بیمه شدگان درمان

پرتال بیمه شدگان درمان

دریافت معرفی‌نامه آنلاین و...

استعلام و چاپ بیمه نامه

استعلام و چاپ بیمه نامه

برای استعلام بیمه نامه خود کلیک نمایید....

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --