بیمه باربری

بیمه باربری

بیمه باربری آسماری خطرات و ریسک هایی که انواع بارهای دریایی، هوایی و زمینی با آن رو به رو می شوند را تحت پوشش قرار می دهد تا در هنگام بروز خسارت بتوان آن ها را جبران کرد. اگر به فکر تهیه بیمه بار برای بارهای داخلی، خارجی یا ترانزیت خود در مناطق آزاد هستید که بیشترین پوشش و بالاترین سقف پرداخت خسارت را داشته باشد، همین حالا درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

بیمه باری بیمه آسماری

یکی از مهم‌ترین اجزای فعالیت‌های تجاری، حمل و نقل کالا است، اما با وجود پیشرفت‌های گسترده دانش و فناوری و توسعه زیر ساخت‌های حمل و نقل، همواره احتمال بروز مخاطرات برای محموله‌ها وجود دارد. خرید بیمه‌باربری یا حمل و نقل کالا با پوشش‌های مناسب، آرامش خاطر و اطمینان از امنیت سرمایه در برابر ریسک‌های محتمل و غیرقابل پیش‌بینی را فراهم می‌کند. با این بیمه‌نامه، شرکت بیمه آسماری در مقابل حق‌بیمه دریافتی، متعهد می‌شود چنانچه در جریان حمل کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه، کالا تلف شده و یا دچار خسارت شد، زیان وارده را جبران کند. در ادامه بیشتر با بیمه بار و اهمیت استفاده از آن آشنا می شویم.

بیمه باربری چیست؟ یکی از پرکاربردترین انواع بیمه های حمل کالا

بیمه باربری یکی از انواع پرکاربرد بیمه است که تحت پوشش بیمه آسماری قرار دارد. بیمه نامه بار پوششی است که در آن بیمه گر در قبال دریافت حق بیمه، تعهد می کند هزینه های خسارت بار بیمه گذار را پرداخت کند. پوشش بیمه بار شامل خطراتی است که در هنگام جا به جایی بار از مبدا به مقصد مندرج در بیمه نامه رخ می دهد. این خطرات ممکن است منجر به تلف شدن یا وارد شدن خسارت به بار شوند. همچنین اگر بیمه گذار بر ساس قوانین بین المللی متحمل پرداخت هزینه گردد، زیان وارده به کالا توسط بیمه بار جبران شده و هزینه های آن نیز پرداخت می شود. برای اطلاع بیشتر از شرایط بیمه بار آسماری می توانید از کارشناسان حرفه ای ما مشاوره بگیرید.

دانلود فرم پیشنهاد بیمه باربری داخلی

دانلود فرم پیشنهاد بیمه‌نامه حمل کالا

انواع بیمه باربری؛ تقسیم بندی بیمه های باری در ایران

بیمه باربری به طور کلی به سه دسته مختلف تقسیم می شود. تقسیم بندی بیمه های باربری در ایران براساس موارد زیر انجام می گیرد:

 • محدوده تردد (داخلی، خارج، ترانزیت)
 • نوع وسیله حمل
 • نوع پوشش بیمه ای

بیمه بار آسماری همه انواع و دسته های بیمه بار را در مناطق آزاد تحت پوشش قرار می دهد تا با خیال راحت انواع بار خود را بیمه کنید.

انواع بیمه‌ باربری براساس مبدا و مقصد کالاها

یکی از مهم ترین تقسیم بندی های بیمه باربری، تقسیم بندی براساس محدوده تردد و حمل بار است. براساس محدوده جغرافیایی حمل بار می توان بیمه باربری را به دسته های زیر تقسیم کرد:

الف) بیمه‌ باربری وارداتی 

بیمه‌نامه باربری وارداتی بابت محمولاتی صادر می‌شود که از یک یا چند کشور خارجی به مقصد ایران حمل می‌شوند. با توجه به قوانين جاري کشور، خرید اين نوع بيمه‌‌نامه براي واردكنندگان اجباری است.

ب) بیمه‌ باربری صادراتی

بیمه‌نامه باربری صادراتی بابت محمولاتی صادر می‌شود که از مبداء ایران به مقصد سایر کشورهای جهان حمل می‌شود. این نوع بیمه بار نیز اجباری بوده و نوع بیمه آن به شرایط فروش (اینکوترمز) بستگی دارد.

ج) بیمه باربری ترانزیت

بیمه‌نامه باربری ترانزیت بابت محمولاتی صادر می‌شود که از یک یا چند کشور خارجی به یک یا چند کشور خارجی دیگر حمل می‌شود، به عبارت دیگر در این بیمه‌نامه، مبدا و مقصد حمل کالای بیمه شده ایران نیست اما کشور ایران در مسیر حمل قرار داشته و کالاها در محدوده مرزهای ایران حمل می شوند.

د) بیمه باربری داخلی

بیمه‌نامه باربری داخلی بابت محمولاتی صادر می‌شود که از یک یا چند مبداء در داخل کشور به سایر مقاصد کشور حمل شود، بنابراین مبدا و مقصد این نوع بیمه‌نامه در داخل کشور قرار دارد. بیمه‌نامه باربری داخلی تابع شرایط و مقررات داخل کشور است و برحسب توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌تواند خطرات متنوعی را تحت پوشش قرار دهد.

انواع بیمه باربری براساس نوع وسیله حمل کالا

علاوه بر محدوده تردد، بیمه باری آسماری براساس وسیله حمل نیز به سه دسته متفاوت تقسیم می شود. انواع بیمه باری بر اساس حمل کننده بار به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • بیمه باربری دریایی: در بیمه بار دریایی معمولا وسیله حمل بار شامل کشتی، لنج، یارج و دبه است. معمولا این نوع بیمه از نوع بیمه باربری صادرات و واردات است.
 • بیمه باربری زمینی: پر مصرف ترین بیمه باری در ایران که در اکثر موارد برای حمل بارهای داخلی و ترانزیت بار مورد استفاده قرار می گیرد. هر باری که به صورت زمینی توسط کامیون ها یا قطار جا به جا می شود تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد.
 • بیمه باربری هوایی: بیمه باری هوایی، خطرات ناشی از جا به جایی بار توسط هواپیما ها را تحت پوشش قرار می دهد.

دقت براساس نوع وسیله، پوشش های بیمه ای متفاوت خواهد بود و ممکن است موارد و خطرات تحت پوشش افزایش یا کاهش داشته باشد. در بیمه های دریایی علاوه بر بیمه بار، از بیمه کشتی نیز استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه بیمه کشتی آسماری مراجعه کنید.

انواع خسارت در بیمه باربری برحسب بیمه‌نامه‌های باربری داخلی، پرمصرف ترین بیمه باری

از آنجایی که بیمه باری داخلی خصوصا از نوع بیمه باری زمینی، پرمصرف ترین و پرکاربردتری بیمه باری آسماری است، آشنایی با خطرهای تحت پوشش آن اهمیت زیادی دارد. در این نوع بیمه معمولا خطرهای تصادف، تصادم وسیله نقلیه و آتش سوزی روی وسیله نقلیه بیمه می‌شوند. با موافقت بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توان خطرهای بارگیری و تخلیه، پرت شدن محموله از روی وسیله حمل، سرقت، برخورد محموله با اجسام خارجی، زلزله، سیل، انفجار و صاعقه را نیز بیمه کرد. علاوه بر این شما می توانید از سایر خدمات بیمه آسماری برای پوشش گسترده تر خسارات خود استفاده کنید. بیمه شخص ثالث آسماری در جابه جایی بار زمینی و توسط کامیون ها می تواند خسارت های ناشی از تصادف را تا حد زیادی پوشش دهد.

معرفی پوشش‌ها بیمه ای و خطرات تحت پوشش در بیمه‌نامه‌های باربری

بر اساس نوع پوشش بیمه ای می توان انواع بیمه باربری را در ۴ دسته مختلف قرار داد. این دسته ها با نام کلوز A، B و C شناخته می شوند. یکه دسته اضافه نیز با نام Total loss وجود دارد. هر کدام از این کلاس ها خطرات و ریسک های متفاوتی را تحت پوشش قرار می دهند. در ادامه با انواع پوشش بیمه ای آشنا می شویم:

خطرات بیمه‌شده تحت شرایط C :

در پوشش بیمه باری کلوز C، انواع آتش سوزی، انفجار، به گل نشستن، غرق، واژگونی یا از ریل خارج شدن وسیله حمل زمینی، تصادم با اجسام خارجی، تخلیه کالا در بندر اضطراری، زیان همگانی، تفدیه و به دریا انداختن کالا، سهم الشراکه بیمه‌گذار از زیان همگانی و هزینه های نجات تحت پوشش بیمه باری قرار دارد.

خطرات بیمه شده تحت شرایط B :

بیمه باری تحت شرایط B علاوه بر کلیه خطر های بیمه شده تحت شرایط C مواردی مانند خطرهای زلزله، آتشفشان، صاعقه، به دریا افتادن کالا از کشتی، آبدیدگی از آب شور و شیرین در نتیجه ورود آب دریا، دریاچه یا رودخانه به شناور، وسیله حمل زمینی، کانتینر و انبار کالا و تلف کلی هر بسته کامل از کالا حین بارگیری یا تخلیه از شناور را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

خطرات بیمه‌شده تحت شرایط A :

بیمه باری تحت شرایط A کامل ترین نوع پوشش بیمه باربری است که در آن کلیه خطرهایی که حین حمل محمولات را تهدید می کنند تحت پوشش بیمه باری قرار دارند. البته معمولا مواردی به عنوان استثنائات در بیمه تحت شرایط A قید می شوند که باید به آن ها توجه داشته باشید.

بیمه باری خسارت کلی (total loss):

یکی از انواع دیگر پوشش بیمه باری، Total loss نام دارد که تنها خسارت از بین رفتن کامل محموله را تحت پوشش قرار می دهد. این بیمه نامه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کالا در یک حادثه مانند آتشسوزی، غرق شدن یا مفقود شدن به طور کامل از بین رفته و هزینه تعمیر یا نجات آن بیشتر از ارزش کالا باشد.

معرفی مواردی که تحت پوشش بیمه باربری قرار ندارند

با اینکه پوشش بیمه باری بسیار گسترده است اما کلوزهای A,B,C به هیچ عنوان موراد زیر را تحت پوشش قرار نمی دهند :

 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه قابل انتصاب به سوء عمل ارادی بیمه‌گذار
 • نشت و ریزش عادی، کسری عادی وزن یا حجم و یا فرسودگی و پوسیدگی عادی کالای مورد بیمه
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ناشی از ناکافی بودن یا نامناسب بودن بسته بندی یا آماده سازی کالای مورد بیمه برای حمل، مشروط بر اینکه بسته بندی یا آماده سازی قبل از شروع این بیمه انجام شده یا بوسیله بیمه‌گذار یا کارکنان او انجام شده باشد و تحمل مقابله با حوادث معمول در سفر بیمه شده را نداشته باشد.
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه به علت عیب ذاتی یا ماهیت مورد بیمه
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ای که علت آن تاخیر باشد، حتی اگر این تاخیر ناشی از خطرات بیمه شده باشد
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ناشی از ورشکستگی یا اعسار مالکان، مدیران، اجاره کنندگان یا گردانندگان کشتی یا قصور در انجام تعهدات مالی از طرف یکی از آنها
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه‌های که مستقیم یا غیر مستقیم به علت یا ناشی از کاربرد هر نوع سلاح یا وسیله ای باشد که با انرژی اتمی یا شکست هسته ای و یا ترکیب هسته ای یا واکنش مشابه دیگر با نیرو یا ماده رادیواکتیو کار کنند
 • عدم قابلیت دریانوردی کشتی یا شناور یا نامناسب بودن کشتی یا شناور برای حمل این کالای مورد بیمه
 • نامناسب بودن کانتینر یا وسیله حمل جهت حمل سالم مورد بیمه
 • جنگ، اعتصاب

بنابراین قبل از خرید بیمه باری و تهیه بیمه باربری آسماری باید به این نکته توجه کنید که ممکن است بعضی از خطرات احتمالی شما به هیچ عنوان تحت پوشش قرار نداشته باشد. با این حال، آسماری گسترده ترین پوشش بیمه باری را در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر این شما می توانید گسترده ترین خدمات بیمه درمانی  را نیز از آسماری دریافت کنید.

راهنمای دریافت خسارت بیمه‌نامه باربری

بیمه باری خسارت های مختلفی که ممکن است در هنگام حمل بار رخ دهد را تحت پوشش قرار می دهد. اما در صورت بروز خسارت چگونه باید خسارت بیمه باری را دریافت کنیم؟ بیمه‌گذار باید به محض اطلاع از وقوع خسارت مراتب در اولین فرصت ممکن و حداکثر ظرف ۵ روز موضوع را به آسماری اعلام و درخواست اعزام و بازدید کارشناس از محموله خسارتی را ارائه کند. کارشناسان آسماری در اسرع وقت برای تعیین میزان خسارت اعزام خواهند شد.

برای اینکه در دریافت خسارت با مشکلی رو به رو نشوید باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • در موارد وقوع خسارت، باید از هرگونه سازش و یا مصالحه با مسئول ایجاد خسارت خودداری شود.
 • هرگونه اقدام معقول که جهت رفع یا به حداقل رساندن خسارت مؤثر است باید انجام شود.
 • امکان اقامه دعوی و احقاق حق علیه حمل کنندگان، تحویل گیرندگان کالا یا هر شخص ثالث باید کاملاً حفظ شود.
 • در مواردی که از سالم بودن کامل کالای بیمه شده اطمینان نباشد، نباید رسید بدون قید و شرط به متصدیان حمل داده شود و با درج موضوع در بارنامه یا رسیدی که به متصدیان حمل می‌دهند، حق مطالبه خسارت باید محفوظ نگه داشته شود.
 • هرگاه موقع تحویل گرفتن کالای بیمه شده، زیان یا آسیبی مشهود نباشد، بیمه‌گذار یا نمایندگان و یا ذی‌نفعان وی باید حداکثر ظرف سه روز از تاریخ تحویل گرفتن کالا و اطلاع از خسارت، مراتب را به طور کتبی با پست سفارشی یا اظهارنامه به متصدیان حمل اعلام کنند.

علاوه بر موارد بالا، در مواردی که موسسه حمل تمام یا قسمتی از کالای بیمه شده را به بیمه‌گذار یا نمایندگان و یا ذی‌نفعان وی تحویل ندهد، آنها موظفند پس از تنظیم صورت مجلس کسر تخلیه، گواهی کتبی عدم تحویل را از موسسه مزبور بخواهند. در صورتی که گواهی عدم تحویل در موعدهای مقرر در بیمه نامه صادر نشود، بیمه‌گذار یا نمایندگان و یا ذی‌نفعان وی باید حداکثر طی یک هفته با اظهارنامه رسمی از موسسه حمل درخواست خسارت کرده و مراتب را به بیمه گر اطلاع دهند.

مدارک مورد نیاز برای صدور بیمه‌نامه باربری

به منظور صدور بیمه‌نامه‌های باربری آسماری، بیمه‌گذار یا ذی‌نفع باید ابتدا فرم پیشنهاد بیمه‌نامه‌های باربری را تکمیل، امضا و مهر نماید. سپس نوبت به ارسال تصویر فاکتور یا پیش فاکتور توسط بیمه گذار می رسد. واحدهای صدور بیمه آسماری، پس از بررسی و تعیین نرخ حق‌بیمه، مبلغ حق بیمه را به بیمه‌گذار اعلام و در صورت موافقت، نسبت به صدور بیمه نامه اقدام می‌کنند. با استفاده از خدمات بیمه آسماری در مناطق آزاد می توانید در سریع ترین زمان ممکن بیمه باری خود را دریافت نمایید.

مدارک لازم برای بررسی خسارت در بیمه باری

برای دریافت خسارت ناشی از حوادث در بیمه باربری آسماری، باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • فرم تکمیل شده اعلام خسارت
 • رونوشت بیمه‌نامه و الحاقیه‌های مربوطه
 • رونوشت (غیر فتوکپی) بارنامه حمل، فاکتور، صورت بسته بندی، گواهی مبدأ و گواهی بازرسی کالا در مبدأ، در صورتی که بیمه نامه دارای بانک ذی‌نفع باشد، اسناد مذکور باید توسط بانک مربوطه تایید شود
 • سایر مدارکی که در شرایط خصوصی بیمه نامه درج شده است

با خرید بیمه باربری از بالاترین سطح پوشش بیمه باربری برخوردار شوید

بیمه باری آسماری با پوشش گسترده در هنگام حمل و نقل کالا خارجی، داخلی و ترانزیت با انواع وسایل حمل دریایی، زمینی و هوایایی بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند از بالاترین سطح پوشش بیمه ای با قیمت مناسبی برخوردار شوند. بیمه آسماری با پرداخت بالاترین سقف خسارت خیال شما را از بابت بروز مشکلات در هنگام جا به جایی بار راحت خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال بهترین پوشش بیمه باری در ایران هستید، همین حالا درخواست مشاوره خود را ثبت کنید. مشاوران حرفه ای ما مشتاق شنیدن صدای گرم شما و پاسخگویی به سوالات هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۴۱۷ تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

اگر جواب سوال خودتون رو پیدا نکردید، با 43417-021 تماس بگیرید. ما همیشه پاسخ گوی سوالات شما هستیم.

هزینه خرید بیمه باربری چقدر است؟

هزینه تهیه بیمه باری آسماری به مواردی مانند نوع بیمه داخلی یا خارجی، کلوز انتخابی و نوع وسیله حمل آن بستگی دارد. بیمه آسماری در تلاش است تا بالاترین سطح پوشش بیمه باری را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت بیمه آسماری مراجعه کنید.

مدت انقضای مدت (مهلت اعلام خسارت ) بیمه نامه های تحت کلوزهای C ،C+،B، A چه مدت می باشد؟
 • در مورد حمل هوایی ۳۰ روز پس از رسیدن هواپیمای حامل کالا به فرودگاه کشور مقصد یا به محض رسیدن کالا به مقصد نهایی مندرج در بیمه نامه (معمولأ انبار بیمه‌گذار)  هر کدام که زودتر تحقق یابد.
 • در مورد حمل زمینی ۶۰ روز پس از ورود کالا به مرز زمینی کشور مقصد یا به محض رسیدن کالا به مقصد نهایی مندرج در بیمه نامه (معمولأ انبار بیمه‌گذار) هر کدام که زودتر تحقق یابد.
 • در مورد حمل دریائی، ۶۰ روز از تخلیه کالا در بندر کشور مقصد یا به محض رسیدن کالا به مقصد نهایی مندرج در بیمه نامه (معمولأ انبار بیمه‌گذار) هر کدام که زودتر تحقق یابد.

 

مدتهای یاد شده در این ماده با درخواست بیمه گذار و موافقت بیمه گر و پرداخت حق بیمه اضافی قابل تمدید می باشد.

مدت اعتبار بیمه نامه های باربری داخلی چه مدت می باشد؟

۸ روز پس از رسیدن کالا به انبار مؤسسه حمل و نقل یا به محض رسیدن کالا به انبار بیمه‌گذار هر کدام که زودتر تحقق یابد.

کدامیک از انواع پوششهای بیمه باربری برای وارد کنندگان و صادرکنندگان کالا مناسب تر است؟

مناسب بودن فقط در کاملتر (گرانتر) بودن پوشش بیمه ای خلاصه نمی شود بلکه نوع کالا و مقدار حداکثر حق بیمه ای که بیمه گذار حاضر است برای خرید پوشش بیمه ای پرداخت نماید نیز در تعیین پوشش بیمه  مناسب، موثر خواهد بود.

آیا تخفیف عدم خسارت در تمدید بیمه نامه باربری نیز اعمال می‌شود؟

بیمه باربری صرفأ جهت حمل یکباره و یا به دفعات یک محموله با ارزش مشخص صادر می شود از این رو بیمه نامه پس از انجام حمل خاتمه می یابد و تخفیف عدم خسارت نخواهد داشت.

آیا خسارات ناشی از محموله یک وسیله نقلیه تحت پوشش بیمه باربری می باشد ؟

موضوع بیمه باربری فقط کالای مورد بیمه (محموله) است و از این رو خسارات ناشی از محموله را جبران نمی نماید.

خدمات الکترونیک

بیمه بدنه شناور

بیمه بدنه شناور

بیمه‌های دریایی، از نخستین رشته‌های بیمه‌ای است که شرکت...

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی آسماری خدمتی ویژه برای افرادی است که قصد...

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

آتش سوزی هر ساله هزاران میلیارد خسارت بر جای می گذارد و بیمه...