بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت همان‌طور که از نامش پیداست، مسئولیت افراد در قبال یکدیگر را بیمه می‌کند. به عبارت دیگر اگر‌ براثر غفلت‌ يا قصور فردی، خساراتی‌ مالي‌ و جانيی به‌ اشخاص‌ ثالث‌ وارد شود كه‌ در نتيجه‌، آن‌ فرد محكوم‌ به‌ پرداخت‌ غرامت‌ به‌ اشخاص‌ ثالث‌ شود، این غرامت را شرکت بیمه به موجب بیمه‌نامه صادره جبران خواهد کرد. برای استفاده از خدمات بیمه مسئولیت آسماری و ویژگی های منحصر به فرد آن همین حالا درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

بیمه مسئولیت آسماری

بیمه مسئولیت یکی از انواع خدمات پرکاربرد بیمه آسماری است که بسیاری از افراد در شغل‌ها و سمت‌های مختلف به آن نیاز پیدا می‌کنند. علاوه بر فعالیت‌های شغلی و اجتماعی روزانه، مسئولیت‌های مدنی افراد نیز در قبال سایر افراد جامعه قابلیت بیمه شدن دارد. افراد مختلف می‌توانند خسارت‌های ناشی از فعالیت‌های شغلی خود یا زیان‌های احتمالی غیر عمد که به افراد جامعه وارد می‌کنند بیمه نمایند. معروف‌ترین بیمه مسئولیت که به شکل یک قانون بیمه‌ای اجباری در آمده است، مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در قبال اشخاص ثالث است که آن را با نام بیمه شخص ثالث می‌شناسیم.

بیمه مسئولیت بیمه آسماری

هر فردی‌ ممكن‌ است‌ در اثر غفلت یا قصور به فرد دیگری ‌خسارت‌ مالی‌ يا صدمه‌ جانی‌ وارد کند. در چنین مواردی، فرد مقصر باید خسارت وارده را جبران کند، اما در مواردی، این خسارت پیچیده و البته بزرگ است. شرکت بیمه آسماری برای حل این مشکل، بیمه‌مسئولیت را طراحی کرده است. البته بيمه‌نامه‌‌ مسئوليت‌ در هيچ‌ موردی‌ در قبال‌ اقدامات‌ و اعمال‌ عمدی‌ بيمه‌گذار كه‌ منجر به‌ خسارات‌ مالی ‌و جانی‌ شود، پوششی ارائه‌ نمي‌دهد.

دانلود راهنمای فرم های پیشنهاد و پرسشنامه های بیمه مسئولیت

انواع بیمه مسئولیت قابل ارائه در شرکت بیمه آسماری

افرد در جامعه مسئولیت‌های متعدد و متفاوتی در قبال سایر اعضای جامعه دارند. بنابراین انواع متنوعی از بیمه‌های مسئولیت نیز در دستر هستند؛ اما به طور کلی بیمه نامه مسئولیت افراد را می‌توان در ۵ دسته به شکل زیر تقسیم بندی کرد:

 • مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان
 • مسئولیت مدنی حرفه‌ای
 • مسئولیت مدنی عمومی
 • مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا
 • مسئولیت قراردادی

۱-بيمه‌نامه مسئوليت مدنی كارفرما در مقابل كاركنان و اشخاص ثالث

براساس قوانین کار و مجازات اسلامی، کارفرما در قبوال جراحات بدنی و صدمات ناشی از کاری حین انجام کار، کارکنان خود مسئول است و باید آن‌ها را جبران کند. این نوع بیمه مسئولیت با توجه به تنوع مشاغل، صنایع و حرفه‌های مختلف پرطرفدارترین نوع بیمه مسئولیت است. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان مشاغل و فعالیت‌های صنعتی، خدماتی، عمرانی، ساختمانی و … را تحت پوشش قرار می‌دهد.

انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

با توجه به تنوع قراردادهای کاری بین کارفرمایان و کارکنان، تخصصی شدن حرفه‌ها، و نوع خطرات مرتبط با نوع فعالیت، بیمه‌گران نسبت به ارزیابی ریسک و محاسبه حق بیمه با توجه به فعالیت بیمه‌گذاران نسبت به تفکیک تخصصی‌تر شدن بیمه‌های مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان اقدام نموده‌اند که به شرح زیر تقسیم بندی می‌گردد:

بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان پروژه‌های ساختمانی (ابنیه)

این بیمه‌نامه جهت پوشش کارفرما در قبال کارکنان پروژه‌های ساختمانی صادر می‌گردد و با توحه به نوع عملیات بیمه‌گذار به طور خاص طراحی گردیده است و ملاک محاسبه حق بیمه سطح زیربنای ساختمان در دست احداث می‌باشد. از طرفی پرسنل شاغل در این پروژه‌ها به صورت فصلی بوده و تحت عنوان پیمانکاران جزء مرتباً در حال تغییر می‌باشند.

این نوع بیمه‌نامه برای فعالیت‌های ساختمانی در نظر گرفته شده است، از جمله ساختمان‌های مسکونی، برج سازی و از این قبیل ساختمان‌ها و غالباً مناسب گروه‌های ذیل می‌باشد:

 • سازندگان ساختمان اعم از مسکونی، ادارای، تجاری، صنعتی و …
 • احداث سوله چنانچه متراژ آن مشخص بوده و دارای پروانه ساختمانی باشد.
 • تخریب کاران ساختمان (البته برای «هر پروژه تکمیل یک فرم پیشنهاد الزامی است)

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان پروژه‌های عمرانی

این نوع بیمه‌نامه برای فعالیت‌های عمرانی از قبیل جاده سازی، سد سازی، کانال سازی، آبیاری، زه‌کشی، پروژه‌های تونل سازی و … در نظر گرفته می‌شود.

بیمه مسئولیت مدنی در قبال کارکنان پروژه‌های صنعتی، غیر ساختمانی و خدماتی

این بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان را در مقابل خسارت‌های جانی وارد به کارگران فعال در واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش قرار می‌دهد. به این شکل که در صورت بروز حادثه منجر به فوت با جرح شرکت بیمه هزینه‌های مالی خسارت وارده راحبران می‌کند. کارگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌توانند کارکنان خود را بدون ذکر نام تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دهند، ولی اگر لیست اسامی را اعلام کنند حق بیمه آنها کاهش خواهد يافت. در بیمه‌نامه مسئولیت کارفرما در فبال کارکنان که توسط شرکت بیمه صادر می‌گردد، بنا به نیاز بیمه‌گذاران پوشش‌های بیمه تکمیلی متنوعی طراحی گردیده که هر روز به تنوع آنها اضافه می‌گردد.

۲-بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای؛ جبران خسارت استفاده کنندگان از خدمات

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای، خساراتی که افراد به واسطه شغل و حرفه خود ممکن است به کسانی که از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند، وارد نمایند را پوشش می‌دهد. تنوع این نوع بیمه مسئولیت نیز با توجه به تنوع خدمات بسیار زیاد است. بیمه نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، مشاور، طراح و مجری عملیات ساختمانی، بیمه مسئولیت وکلا، بیمه مسئولیت حسابرسان و … از مهم‌ترین انواع بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای هستند. در ادامه با چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم.

بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان

این بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان را در مقابل بیماران پوشش می‌دهد. یعنی چنانکه پزشک به طور غیر عمد و به علت اشتباه یا غفلت و قصور در انجام معالجه، تجویز نادرست و اعمال جراحی موجب صدمات جسمانی، روانی و یا فوت بیمار گردد و طبق قانون مسئول شناخته شود، بیمه‌گر آن‌را جبران خواهد نمود. لازم به یادآوری است که کلیه کسانی که با پزشک در حین معالجه و عمل جراحی همکاری می‌کنند، مانند (پرستار، تکنسین و ….) و طبق دستور پزشک انجام وظیفه می‌نمایند، نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

اساس مسئولیت افراد در قبال جامعه و همچنین در مقابل آحاد جامعه قوانین حاکم بر جامعه است که در کشور ما در وهله اول، مجموعه قوانین مجازات اسلامی و سپس قانون مسئولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ می‌باشد.

بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پیراپزشکان

این بیمه‌نامه، با توجه به ضرورت تأمین حرفه‌ای پرستاران، بهیاران، تکنسین‌های بیهوشی و اتاق عمل، تکنسین‌های رادیولوژی، سی تی اسکن و M.R.I و نیز کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، نوارنگاری و C.S.R طراحی شده است.

موضوع بیمه‌نامه عبارت است از بیمه مسئولیت حرفه‌ای بیمه‌گذار که بیمه‌گر متعهد می‌گردد، در ازاء پرداخت حق بیمه مندرج در جدول مشخصات از طرف بیمه‌گذار، غرامت جانی و جسمانی (فوت و نقص عضو) وارد به بیماران تحت مداوا و معالجه توسط پیراپزشک مندرج در جدول مشخصات که ناشی از اهمال و قصور در انجام وظایف بیمه‌گذار در چارچوب دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد، را پس از احراز مسئولیت وی و با در نظر گرفتن شرایط واستثانائات مندرج در این بیمه‌نامه جبران نماید

بیمه‌نامه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مسئولین فنی مراکز درمانی

مسئولین فنی بیمارستان دارای شرح وظایفی هستند که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین گردیده است. در این شرح وظایف مسئولیت‌های مسئول فنی بیمارستان در مقابل بیمارستان، بیماران، عیادت کنندگان و به عبارت جامع‌تر مسئولیت کلیه امور مؤسسات پزشکی به عهده مسئول فنی گذاشته شده است. طبق این نوع بیمه نامه، این مسئولیت‌ها قابلیت بیمه‌پذیری دارند: کنترل و مراقبت وضعیت بهداشتی ساختمانی داروئی و تجهیزاتی موسسه و تطبیق آنها با استانداردهای ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری از اعمال پزشکی غیر مجاز و نظارت بر پذیرش و ارائه خدمات اولیه به بیماران اورژانس.

۳- بیمه مسئولیت مدنی عمومی

به موجب قانون، اگر در اثر فعالیت‌های روزمره فردی، خسارت‌های جانی و مالی به اشخاص ثالث (غیر از کارمندان و کارکنان) وارد شود، آن فرد مسئول شناخته می‌شود. بیمه آسماری این دسته از خسارات را تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار می‌دهد. پوشش بیمه مسئولیت مدیران هتل، مدیران شهربازی، مدیران تالارها و رستوران‌ها در قبال مراجعه کنندگان از جمله مهم‌ترین موارد تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی عمومی هستند. در ادامه به چند نوع از پرکاربردترین انواع این بیمه اشاره می‌کنیم.

بیمه مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث به تبع بیمه آتش‌ سوزی

این بیمه‌نامه مسئولیت بیمه‌گذار را در قبال خسارت‌های جانی و مالی ناشی از آتش‌سوزی و انفجار و ترکیدگی لوله آب که به همسایگان و یا مراجعه‌کنندگان به محل مورد بیمه وارد آید را پوشش می‌دهد و در واقع مکمل بیمه‌نامه آتش سوزی است.

الف) خسارت‌های مالی وارده به محل مورد بیمه و یا اموال تحت مالکیت یا تصرف قانونی بیمه‌گذارکه با بیمه‌نامه آتش ‌سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

ب) خسارت‌های بدنی وارده به بیمه‌گذارو افرادی که طبق قانون شخص ثالث محسوب نمی‌شوند (خسارت‌های وارده با تهیه بیمه‌نامه حوادث تأمین می‌گردد).

ج) خسارت‌های بدنی و مالی وارد به اشخاص ثالث شامل همسایگان و افرادی که در محل مورد بیمه حضور دارند که این خسارت‌ها با بیمه‌نامه مسئولیت قابل جبران است.

بیمه مسئولیت مدنی مدیران هتل و واحدهای اقامتی در قبال مسافرین

بر اساس این طرح بیمه‌ای خسارات جانی و مالی مسافرین در اثر حوادث در طول مدت اقامت در هتل یا مسافرخانه بیمه می‌گردد. در ضمن چنانچه واحد اقامتی دارای امکاناتی نظیر استخر، مجموعه ورزشی، پارکینگ و غیره باشد خسارات مالی و جانی وارد به استفاده کنندگان جبران خواهد شد.

بیمه مسئولیت مدنی مدیران مجموعه ورزشی در قبال ورزشکاران

بروز حوادث متنوع و پر مخاطره برای کلیه مراجعین به مجموعه‌های ورزشی مشکلات عدیده‌ای برای صاحبان و دست اندرکاران این مجموعه‌ها پدید می‌آورد. صاحبان اماکن ورزشی همچون استخرها، سالن‌های ورزشی و بدنسازی ضمن رعایت اصول ایمنی و حفاظتی، گاهی با حوادثی که منجر به نقصر عضو و فوت و هزینه‌های پزشکی مراجعین می‌شود، مواجه می‌گردند که مناسب‌ترین راه برای جبران غرامت حوادث پیش‌بینی نشده، تهیه بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مجموعه‌های ورزشی است.

بیمه‌نامه مسئولیت مدیران و ناجیان استخر

در استخرهای شنا، شناگران همواره با خطراتی رو به رو هستند که این خطرات به دو بخش زیر تفکیک می‌گردد؛

الف) غرق شدن شناگر به علت عدم نظارت بر امر شنا از طرف تاجی غریق

ب) صدمات جسمانی دراثر نقص تأسیسات و امکانات استخر مانند: نشت گاز، برق گرفتگی، مناسب نبودن پوشش محوطه بیرونی استخر و …

در هر حال در اکثر مواردی که حادثه‌ای ناگوار در استخر اتفاق می‌افتد، طبق قانون، ناجی یا مدیریت استخر و یا هر دو طرف مسئول شناخته می‌شوند و ملزم به جبران خسارت هستند که خطرات ذکر شده در این بیمه‌نامه قابل بیمه نمودن است.

در این بیمه‌نامه دارندگان استخرها و ناجیان می‌توانند مسئولیت خود را در مقابل خسارت‌های جانی مصرف‌کنندگان از این مکان‌ها تحت پوشش قرار دهند. با توجه به تنوع مراجعه‌کنندگان به استخرها نیازی نیست که بیمه‌گذار به طور مشخص بیمه‌نامه خریداری کند، بلکه وی می‌تواند به صورت کلی محل تحت مدیریت خود را تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار دهد.

۴- بیمه مسئولیت مدنی تولید کنندگان کالا

این بیمه نامه جهت پوشش مسئولیت تولیدکنندگان (به طور مثال تولید کنندگان عایق‌های رطوبتی، وسایل گرمایشی و ….) در قبال خسارت‌های جانی و یا مالی وارد شده به مصرف کنندگان کالاهای تولیدی ایجاد شده است. علاوه بر این، خسارت‌های وارده به اشخاص ثالث ناشی از عدم ایمنی، وجود ایراد در کالا و کیفیت پایین کالا نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی تولید کنندگان کالا قرار دارد.

۵- بیمه مسئولیت قرار دادی

دسته پنجم، بیمه نامه‌های مسئولیت قراردادی هستند. هدف اصلی ایجاد این بیمه نامه جبران خسارت‌های مالی وارد شده به یک طرف قرارداد، به دلیل تخلف طرف دیگر از تعهدات و شرایط مندرج در قرار داد است. بیمه نامه مسئولیت متصدیان حمل از جمله بیمه نامه‌های این دسته محصوب می‌شود.

وظایف و تعهدات بیمه گذار در بیمه مسئولیت چیست؟

مانند هر بیمه نامه دیگری، در بیمه نامه مسئولیت نیز تعهدات مشخصی برای بیمه گذار و بیمه کننده در نظر گرفته شده است. در اینجا به تعهدات و وظایف بیمه گذار اشاره می‌کنیم:

 • ارائه اطلاعات لازم و تکمیل فرم پیشنهاد بیمه
 • اعلام تغییرات وضعیت فعالیت تحت پوشش بیمه مسئولیت (مانند تغیر مکان یا تعداد کارکنان)
 • پرداخت حق بیمه در سر رسید مقرر
 • اعلام خسارت در مدت ۵ روز کاری، ارائه مستندات لازم و همکاری با بیمه آسماری جهت بازدید و دفاع در مراحل قضایی

خسارت‌های خارج از تعهد بیمه گر در بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت یکی از متنوع‌ترین و گسترده‌ترین پوشش بیمه‌ای است اما در موارد خاص، بیمه آسماری تعهدی در بیمه مسئولیت نخواهد داشت. در اینجا می‌توانید لیست خسارت‌های خارج از تعهد بیمه آسماری در بیمه مسئولیت را مشاهده کنید:

 • امراضی که شخص در اثر فعالیت عادی و به مرور زمان به آن دچار گردیده باشد
 • خسارت‌های ناشی از حوادث وسایل نقلیه موتوری مشمول قانون بیمه اجباری شخص ثالث در وسایل نقلیه
 • خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات رادیواکتیو
 • خسارت‌های ناشی از جنگ، اعتصاب، شورش، اعتشاش، بلوا، اعمال تروریستی و تعطیلی کار
 • خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی از قبیل زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، گردباد، رانش زمین، بهمن و آتش فشان
 • خسارت‌های ناشی از عمد یا تقلب بیمه گذار، عوامل اجرایی و یا کارکنان آن‌ها
 • حوادث ناشی از درگیری و نزاع
 • خسارت‌های ناشی از مصر مسکرات، مواد مخدر یا روان گردان کارکنان
 • محکومیت به جزای نقدی به نفع دولت و مجازات‌های قابل خرید
 • غرامت و خسارت وارده به کارکنانی که سن آن‌ها کمتر از پانزده سال تمام باشد
 • خسارت‌های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از انفجار هسته‌ای
 • کلیه حوادثی که بیمه گذار، عوامل اجرایی یا کارکنان وی مسئول آن شناخته نشوند

همین حالا بیمه مسئولیت خود را از آسماری دریافت کنید

بیمه مسئولیت با توجه به انواع مختلف و پوشش‌های متنوعی که ارائه می‌دهد یکی از پرکاربردترین انواع بیمه نامه‌ها است. افراد در هر جایگاهی در جامعه در قبال فعالیت‌هایی که باعث خسارت به دیگران می‌شود مسئول هستند. در مواردی ممکن است جبران خسارت‌های ناشی از اشتباه در انجام وظایف می‌تواند بسیار سنگین باشد. در چنین شرایطی استفاده از بیمه مسئولیت می‌تواند خیال شما را راحت کند.

بیمه آسماری با پوشش گسترده، بالاترین سطح پرداخت خسارت، ارائه خدمات در سریع‌ترین زمان ممکن و اعمال تخفیف‌های ویژه بهترین گزینه برای تهیه بیمه مسئولیت است. شما می‌توانید همین حالا درخواست مشاوره خود را ثبت کنید تا کارشناسان حرفه‌ای ما با شما ارتباط برقرار کنند. برای مشاوره تلفنی نیز کافی است تا شماره تلفن ۰۲۱۴۳۴۱۷ تماس حاصل کنید. کارشناسان ما مشتاق شنیدن صدای گرم شما و پاسخگویی به سؤالات هستند.

 

 

سوالات متداول

اگر جواب سوال خودتون رو پیدا نکردید، با 43417-021 تماس بگیرید. ما همیشه پاسخ گوی سوالات شما هستیم.

آیا بیمه مسئولیت نیز مشمول تخفیف می شود؟

در این بیمه نامه ها بابت هر سال که بدون خسارت سپری گردد بیمه گر 10% در بیمه نامه سال بعد و حداکثر تا 20% را لحاظ می نماید .

در صورت بروز حادثه برای تشکیل پرونده چقدر زمان لازم است؟

بیمه گذار مطابق مفاد قرارداد موظف گردیده است که ظرف مهلت 48 ساعت از تاریخ اطلاع خود از وقوع حادثه موضوع بیمه نامه مراتب را به بیمه گر اعلام نماید .متعاقب اعلام بیمه گر نسبت به تشکیل پرونده خسارت اقدام می نماید .

درصورت عدم پرداخت کل ویابخشی از حق بیمه درصورت بروز خسارت به چه نحوی عمل می شود؟

در صورت عدم پرداخت کل حق بیمه خسارت غیر قابل پرداخت می باشد لذا در صورتی که بیمه گذار صرفا بخشی از مبلغ حق بیمه را پرداخت ننموده باشد ،با اعمال قاعده نسبی بخشی از مبلغ خسارت قابل پرداخت خواهد بود

آیا کارکنان خارجی نیز می توانند از خدمات بیمه های مسئولیت استفاده کنند؟

مطابق مفاد قانون کار اتباع خارجی در صورت دارا بودن مجوز اقامت و حق کارمجاز به فعالیت در کشور می باشند که در صورت دارا بودن این شرایط امکان ارائه خدمات بیمه ایی به ایشان فراهم می باشد .

حق بیمه و هزینه خرید بیمه مسئولیت چقدر است؟

بیمه مسئولیت انواع گوناگونی دارد که هریک از آن ها مسئولیت های متفاوتی را تحت پوشش خود می گیرند. بنابراین میزان حق بیمه و هزینه خرید بیمه مسئولیت به نوع بیمه انتخابی و موارد تحت پوشش آن بستگی دارد. با ثبت درخواست مشاوره در سایت بیمه آسماری می توانید در اسرع وقت مشاوره لازم در مورد هزینه حق بیمه مسئولیت را دریافت کنید.

خدمات الکترونیک

بیمه‌ بدنه خودرو مناطق آزاد

بیمه‌ بدنه خودرو مناطق آزاد

خودرو در کشور ما یک کالای سرمایه‌ای است و بسیاری از مردم با...

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

آتش سوزی هر ساله هزاران میلیارد خسارت بر جای می گذارد و بیمه...