هر آنچه که باید درباره بیمه ماشین صفر بدانید! مدارک لازم + هزینه‌ها و تخفیف بیمه

دسته بندی:

آیا تا به حال شنیده‌اید «پیشگیری بهتر از درمان است؟» این گفته ساده، اما پرمعنا برای بیمه‌ها نیز صدق می‌کند. خرید یک خودروی صفر کیلومتر تجربه‌ای هیجان‌انگیز است، اما در عین حال می‌تواند نگرانی‌هایی را نیز به همراه داشته باشد.

بررسی جامع بیمه ماشین صفر، مدارک لازم و تخفیف‌های بیمه

برای این‌که برداشت یکسانی از مفهوم ماشین صفر داشته باشیم، باید بگوییم خودرو داخلی یا وارداتی که از زمان تاریخ تحویل شرکت و شماره‌گذاری آن کمتر از سه ماه گذشته باشد، خودرو صفر کیلومتر نامیده می‌شود. بیمه ماشین صفر شرایطی دارد که در این مقاله به‌طور دقیق آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع بیمه‌نامه برای خودرو صفر؛ بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین صفر کیلومتر

بیمه ماشین صفر و سایر خودروهای کارکرده به دو دسته اصلی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم می‌شوند. بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه مسئولیت است که در تصادفات ماشینی، خسارت وارده به ماشینی یا شخصی که مقصر نبوده است (شخص ثالث) را جبران می‌کند. بیمه‌نامه شخص ثالث پرفروش‌ترین بیمه در سطح کشور است. این بیمه خسارات حادثه را تا سقف تعیین‌شده و با شرایط مندرج‌ در قرارداد پوشش می‌دهد. اشخاص ثالث شامل تمام افراد حقیقی و حقوقی درگیر در صحنه تصادف به‌جز راننده مقصر می‌شوند.

بیمه نامه بدنه شامل دو دسته پوشش‌های اصلی و تبعی (اضافی) است که شامل جبران خسارت‌های ناشی از سرقت کلی، خسارات حین نجات و انتقال خودرو، حوادثی مانند تصادف، آتش‌سوزی و انفجار می‌شود. این نوع از بیمه برای خودروها اجباری نیست اما با‌توجه‌به ارزش خودروها به ویژه ماشین‌های صفر کیلومتر، بهتر است برای جبران خسارات مالی این بیمه را داشته باشید.

انواع بیمه‌ نامه ماشین صفر؛ بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین صفر کیلومتر

قیمت بیمه ماشین صفر کیلومتر؛ بررسی عوامل تاثیرگذار بر هزینه صدور بیمه نامه

در پاسخ به پرسش «بیمه ماشین صفر چقدره» باید بگوییم، قیمت بیمه ماشین صفر کیلومتر به چندین عامل بستگی دارد. برای بیمه شخص ثالث، عواملی نظیر نوع کاربری وسیله نقلیه، سقف تعهدات شرکت بیمه، تخفیف‌های شرکت بیمه و مدت اعتبار بیمه‌نامه در تعیین قیمت نهایی حق بیمه موثر هستند.

عوامل تعیین‌کننده قیمت بیمه بدنه خودرو صفر کیلومتر شامل ارزش خودرو، ارزش قطعات اضافی، کاربری، سال ساخت، خطرات اضافی مورد درخواست، نوع و سیستم خودرو و مدت بیمه‌نامه می‌شود. توجه داشته باشید که با گذشت زمان از تاریخ ساخت یا شماره‌گذاری خودرو، احتمال افزایش قیمت بیمه وجود دارد.

چه زمانی باید بیمه ماشین صفر کیلومتر را تهیه کرد؟

بیمه بدنه اختیاری است، اما به دلیل پوشش‌های گسترده‌تر، برای خودروهای گران‌قیمت و لوکس توصیه می‌شود. از آنجایی که بیمه شخص ثالث اجباری است، کلیه خودروهای صفر کیلومتر از زمان شماره‌گذاری به مدت یک سال تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه شخص ثالث؛ بیمه اجباری برای همه خودروها از زمان شماره‌گذاری

مدارک لازم برای خرید بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین صفر کیلومتر

برای خرید بیمه خودرو، مدارک لازم شامل کارت خودرو و برگ سبز و مدارک مالک می‌شوند. شرکت‌های بیمه معمولاً خودروهایی را که زیر سه ماه از زمان تحویل یا شماره‌گذاری آنها گذشته باشد، به عنوان خودرو صفر تلقی می‌کنند و برای خرید بیمه بدنه ماشین صفر، چندان سخت‌گیری نمی‌کنند​​​​. ازسوی‌دیگر هر خودرو پس از شماره‌گذای یک سال بیمه شخص ثالث دارد و باید خریدار پس از تحویل خودرو حتما بیمه شخص ثالثی را برای آن تهیه کند.

انتقال تخفیف‌های بیمه خودرو قبلی به ماشین صفر امکان پذیر است؟

انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث خودرو به ماشین صفر کیلومتر امکان‌پذیر نیست. براساس قانون جدید که از دی ماه ۱۳۹۸ توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده، تخفیفات بیمه شخص ثالث فقط زمانی قابل انتقال است که بیمه‌گذار به خودرو کارکرده دیگر خود یا به اعضای درجه یک خانواده‌اش (والدین، همسر و فرزندان) انتقال دهد. انتقال تخفیف به خریدار خودرو یا افراد خارج از این دایره امکان‌پذیر نیست.

اگر فرد در زمان فروش خودرو خود قصد خرید خودرو جدید کارکرده نداشته باشد با دریافت گواهی حفظ تخفیف‌های عدم خسارت شخص ثالث از شرکت بیمه می‌تواند این تخفیفات را تا زمان خرید خودرو جدید برای خود حفظ کند. همچنین، در صورت تعویض پلاک خودرو، تخفیفات بیمه‌نامه شخص ثالث برای خریدار جدید حذف می‌شود. در مراحل انتقال خودرو و تخفیفات بیمه، بسیاری از افراد می‌پرسند ایا بیمه نامه برای تعویض پلاک لازم است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله حتما باید بیمه نامه شخص ثالث داشت تا بتوان از ماشین استفاده کرد.

از آنجایی‌که بیمه خودرو صفر کیلومتر اهمیت بالایی دارد و بسیاری از افراد شرایط انتقال تخفیف‌های بیمه را نمی‌دانند لازم به ذکر است برای انتقال تخفیف بیمه بدنه صفر کیلومتر باید پیش از تعویض پلاک اقدام کنید. شرکت‌های بیمه تخفیفات متنوعی را برای بیمه در نظر می‌گیرند که تخفیف بیمه بدنه خودرو صفر و تخفیف عدم خسارت از مهم‌ترین موارد این تخفیف‌ها هستند.

بررسی مراحل صدور و پیگیری بیمه برای اتومبیل صفر کیلومتر

برای صدور و پیگیری بیمه برای خودروی صفر، لازم است که ابتدا شرایط و پوشش‌های مختلف شرکت‌های بیمه را مقایسه کرده و بیمه‌نامه‌ای را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما باشد. شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه یا شخص ثالث، به صورت حضوری یا آنلاین اقدام کنید. پس از تعیین بیمه‌نامه مناسب، باید مدارک لازم را تهیه کرده و فرآیند ثبت نام را انجام دهید. در صورت بروز حادثه، برای دریافت خسارت، نیاز است که فوراً به شرکت بیمه مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید تا فرآیند پرداخت خسارت آغاز شود.

توجه داشته باشید فرمول محاسبه خسارت خودروهای غیر متعارف یا همان لوکس متفاوت بوده و نباید انتظار پرداخت کلیه خسارت را برای خودروهای غیرمتعارف داشت. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم اگر خودرو شما غیر متعارف محسوب می‌شود، به‌ویژه برای بیمه بدنه سقف نهایی پوشش‌ها را انتخاب کنید.

بررسی شرایط و پوشش‌های شرکت‌های بیمه؛ صدور بیمه‌ ماشین صفر معتبر

صدور بیمه ماشین صفر کیلومتر توسط شرکت‌های بیمه معتبر

در نهایت، خرید بیمه ماشین صفر از نوع شخص ثالث و بدنه نه تنها یک انتخاب عاقلانه، بلکه یک ضرورت است. باتوجه‌به افزایش روزافزون قیمت خودروها و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها، داشتن پوشش بیمه‌ای مناسب از شما در برابر خسارت‌های مالی و جانی احتمالی محافظت می‌کند. از این‌رو، انتخاب یک بیمه‌نامه مناسب با توجه به شرایط خودرو و نیازهای فردی شما، می‌تواند به معنای واقعی کلمه یک نجات‌بخش باشد. در نهایت، یادتان باشد که همواره از شرکت‌های بیمه‌گر معتبر و باسابقه خدمات بیمه‌ای خود را تهیه کنید تا در زمان بروز حادثه، حقوق و منافع شما به بهترین نحو ممکن تامین شود.

خدمات الکترونیک

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

همه کسانی که با وسایل نقلیه رانندگی می‌کنند، باید به این...

بیمه خودرو مناطق آزاد

بیمه خودرو مناطق آزاد

تصادف یا بروز حوادث مرتبط با خودرو اجتناب ناپذیر هستند. با...

بیمه‌ بدنه خودرو مناطق آزاد

بیمه‌ بدنه خودرو مناطق آزاد

خودرو در کشور ما یک کالای سرمایه‌ای است و بسیاری از مردم با...

نظرات کاربران

-- بارگیری کد امنیتی --