بیمه مهندسی

بیمه مهندسی

بیمه مهندسی آسماری یکی از انواع جدید بیمه اموال است که خسارت ها و خطرات پروژه های در حال احداث یا در حال بهره برداری را تحت پوشش قرار می دهد. اگر به فکر تهیه بیمه مهندسی با پوشش گسترده و قیمت مناسب هستید، کافی است تا درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

بیمه مهندسی آسماری

پروژه‌های کوچک و بزرگ عمرانی یا سازه‌های صنعتی در طول انجام پروژه همواره با خطرات و خسارت‌های مختلفی رو به رو هستند. خسارت‌هایی که می‌تواند گاه هزینه‌های بسیار سنگینی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل در سال‌های اخیر نوع جدیدی از انواع بیمه به نام بیمه مهندسی ظهور کرده است. این بیمه نامه با تحت پوشش قرار دادن خطرات احتمالی در مراحل ساخت، نصب تجهیزات، دوره آزمایش، دوره راه اندازی تا تحویل موقت و حتی در زمان بهره برداری از پروژه، به شرکت‌ها و اشخاص حقیقی کمک می‌کند تا نگران هزینه‌های جبران خسارت نباشند.

بیمه مهندسی؛ چتر گسترده خدمات بیمه

بیمه مهندسی یکی از خدمات گسترده بیمه آسماری است که بر اساس شرایط بین المللی و به صورت تمام خطر صادر می‌شود. با این که بیمه‌های مهندسی در مقایسه با سایر بیمه‌های اموال مانند بیمه آتش سوزی و بیمه باربری، از انواع جدید بیمه محسوب می‌شوند؛ اما در سال‌های اخیر به تدریج محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند. به همین دلیل بیمه آسماری نیز در تلاش است تا چتر پوشش خود در بیمه نامه‌های مهندسی را گسترده‌تر کند. در ادامه با مهم‌ترین بیمه نامه‌های مهندسی تحت پوشش بیمه آسماری آشنا می‌شویم.

 

دانلود راهنمای فرم های پیشنهاد و پرسشنامه های بیمه مهندسی

 

انواع بیمه مهندسی ارائه شده در پوشش های بیمه

به طور کلی بیمه مهندسی آسماری را می‌توان به دو دسته، بیمه نامه پروژه‌های در حال احداث و پروژه‌های در حال بهره برداری تقسیم کرد. هرکدام از این دسته‌ها خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. همین موضوع سبب شده تا بیمه مهندسی در کنار بیمه مسئولیت  از جمله بیمه نامه‌های پیچیده و گسترده ارائه شده توسط شرکت بیمه آسماری باشند.

۱- بیمه مهندسی برای پروژه‌های در حال احداث

اولین دسته از بیمه‌های مهندسی مربوط به بیمه نامه‌های پروژه‌های درحال احداث است. در این نوع از بیمه نامه‌ها بسیاری از خطراتی که در مراحل احداث پروژه‌های مختلف از ساختمان تا پل‌ها و سدها ممکن است رخ دهد، تحت پوشش بیمه آسماری قرار می‌گیرد. علاوه بر این خطرات مربوط به فرآیند نصب ماشین آلات و تجهیزات نیز بخش دیگری از خطرات تحت پوشش بیمه مهندسی پروژه‌های در حال احداث هستند.

 بيمه تمام خطر پيمانكاران (Contractors All Risk (CAR

بيمه تمام خطر مقاطعه كاران به منظور پوشش كامل بيمه‌گذار در مقابل زيان‌های مالی ناشی از خسارت‌های طبيعي و غيرطبيعی و غير قابل پيش‌بينی وارده به عمليات اجرائی پروژه‌های عمرانی، در طول مدت ساخت، طراحی شده است.

علاوه بر عمليات ساختمانی، عمليات نصب تجهيزات مورد نياز، سوار كردن (مونتاژ) دستگاه‌ها و ماشين آلات به شرط آنكه ارزش آن‌ها معمولاً از ۲۰ درصد كل مبلغ عمليات ساختمانی بيشتر نباشد، نيز تحت پوشش قرار می‌گيرند. برخي از پروژه‌های در حال ساخت كه می‌توانند در اين بيمه‌نامه تحت پوشش بيمه‌ای قرار گيرند به شرح زير می‌باشد:

 • ساختمان‌های مسكونی، اداری، تجاری
 • انواع سدها و يا سازه‌های انتقال آب
 • انواع تونل
 • راه‌ها
 • فرودگاه‌‌ها
 • اسكله‌ها و موارد مشابه
 • مترو
 • عملیات لوله گذاری و آبرسانی، زهکشی و فاضلاب شهری
 • حفر چاه

خطرات تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران در بیمه مهندسی

اين بيمه‌نامه تمامی خطرات طبيعی و غير طبيعی و به طور كلی هر خطری را كه صراحتاً استثناء نشده، تحت پوشش قرار می‌دهد. ممكن است بيمه‌گذار با توجه به شرايط حاكم بر پروژه، پوشش برای برخي از خطرها را درخواست و برخی ديگر را درخواست ننمايد، كه در‌ اين صورت بيمه تمام خطر پيمانكاران از حالت تمام خطر خارج شده و به بيمه‌نامه “با خطرات ذكر شده” تبديل می‌گردد. بديهی است در اين حالت بيمه‌گذار ممكن است حق بيمه كمتری را بپردازد، وليكن به سبب ناشناخته بودن ماهيت حوادث طبيعی و غير طبيعی، ترجيح داده مي‌شود بيمه‌نامه، تمام خطر تهيه گردد.

در این بیمه نامه خسارت‌های مالی وارده به پروژه و تاسیسات، مانند مبلغ پیمان، مصالح تهیه شده توسط کارفرما، تجهیزات ساختمانی، ماشین آلات ساختمانی، اموال مجاور، برداشت ضایعات و تعدیل از جمله مهم‌ترین موارد تحت پوشش هستند. علاوه براین خسارت‌های جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث ناشی از تقصیر و مسئولیت بیمه گذار نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد.

مدت زمان بیمه تمام خطر پیمانکاران چقدر است؟

با توجه به شرایط اجرای این پروژه‌ها، مدت این بیمه نامه بر اساس درخواست بیمه گذار از زمان تخلیه مصالح در محل اجرای پروژه شروع و تا اتمام آن و تحویل پروژه به کارفرما ادامه داد. علاوه بر آن، دوره نگهداری، از زمان تحویل موقت تا تحویل دائم نیز مطابق پیمان می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد.

بيمه تمام خطر نصب (EAR)

هدف از ارائه بيمه‌نامه تمام خطر نصب (Erection All Risk)، تأمين پوشش بيمه‌ای لازم در مقابل خطرات احتمالی در نصب ماشين آلات و لوازم و همچنين نصب هر نوع سازه است. اين نوع پوشش، هرگونه زيان يا خسارت ناگهانی و غير قابل پيش‌بيني وارده به مورد بيمه را در محل نصب و در طول مدت بيمه از طرف بيمه‌گر جبران می‌نمايد.

این بیمه نامه انواع عملیات نصب، مونتاژ و دمونتاژ ماشین آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین نصب نیروگاه‌ها، توربین‌ها، ژنراتورها، دیگ‌های بخار، کمپرسورها، موتورهای درون سوز… نیز از موارد مهم تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب بیمه مهندسی آسماری هستند. به این موارد می‌توان پروژه‌های زیر را نیز اضافه کرد:

 • نصب علمك‌های گاز
 • خطوط و سیستم‌های مخابراتی
 • خطوط لوله آب
 • عمليات اجرائی انواع خطوط لوله
 • ترميم خطوط لوله‌های نفت
 • ساخت و نصب مخازن فلزی نفت يا مخازن فلزی آب
 • نصب تجهيزات پست‌های برق
 • نصب تجهيزات پالايشگاهی
 • نصب دريچه‌های سد و …

خطرات تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب بیمه 

خطرات تحت پوشش در بيمه تمام خطر نصب (همانند بيمه تمام خطر پيمانكاران)، تمامی خطرات طبيعی و غير طبيعی خواهد بود، به استثناء آنچه در استثنائات بيمه‌نامه درج گرديده است. يكی از مهم‌ترين خطراتی كه در اين بيمه تحت پوشش قرار دارد، “خطر اشتباه در نصب” است. سهل انگاری و عدم دقت كاركنان در هنگام نصب تجهيزات مورد بيمه نيز تحت پوشش بيمه‌ای خواهند بود. در‌صورتی‌كه بيمه گذار یک يا چند خطر از خطرات طبيعی و غير طبيعی را در خواست نمايد، اين بيمه‌نامه از حالت تمام خطر، به یک بيمه‌نامه تمام خطر نصب با خطرات ذكر شده تبديل می‌گردد. در اين صورت بيمه‌گذار ممكن است حق‌بيمه كمتری نسبت به پوشش بيمه تمام خطر بپردازد.

در این بیمه نامه خسارت مالی وارد به پروژه و هزینه‌های مرتبط نظیر اقلام مورد نصب، هزینه حمل، حقوق و عوارض گمرکی، هزینه نصب، عملیات ساختمانی، تجهیزات ساختمانی، نصب ماشین آلات ساختمانی، برداشت ضایعات، اموال مجاور پروژه نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. همچنین خسارات جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث ناشی از تقصیر و مسئولیت بیمه گذار نیز تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب بیمه آسماری قرار داد.

بیمه نامه جامع اجرای پروژه (CPI) بیمه مهندسی

بیمه نامه جامع پروژه (CPI) با ترکیب بیمه نامه‌های تمام خطر پیمانکاران و تمام خطر نصب برای پروژه‌های بزرگ مانند ساخت کارخانجات فولاد، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، خطوط ریلی شهری و بین شهری، هتل‌های بزرگ و سایر پروژه‌های مشابه کاربرد دارد. پوشش تأخیر در راه اندازی و حمل و نقل تجهیزات به محل پروژه نیز از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع بیمه مهندسی است.

۲- بیمه مهندسی برای پروژه‌های در حال بهره برداری

دسته دوم بیمه‌های مهندسی ارائه شده توسط بیمه آسماری، بیمه‌های مهندسی برای پروژه‌های در حال بهره برداری هستند. در این بیمه نامه، خطرات مرتبط با سازه‌های تکمیل شده، ماشین آلات، شکست ماشین آلات، فساد کالا در انبار و تجهیزات الکترونیک بعد از پایان فرآیند احداث و در مرحله بهره برداری تحت پوشش قرار می‌گیرند. در ادامه با انواع بیمه‌های پروژه‌های در حال بهره بردای آشنا می‌شویم.

بيمه سازه‌های مهندسی تكميل شده (CECR)

تمام موضوعات بیمه‌ای که در زمان احداث می‌توانستند تحت پوشش بیمه تمام خطر پیانکاران قرار بگیرند، در زمان بهره بردای می‌توانند تحت پوشش بیمه سازه‌های تکمیل شده قرار داشته باشند. پروژه‌های در حال ساخت و يا در حال نصب، با پايان مرحله تحويل قطعی و ترک محل اجرا توسط پيمانكار، وارد مرحله بهره برداری می‌گردند. ممكن است پروژه تحويل شده، در مرحله بهره برداری مورد آسيب خطرات متفاوتی قرار گيرد. بيمه‌نامه سازه‌های مهندسی تكميل شده، در اين مرحله می‌تواند امنيت خاطر كارفرما و يا بهره بردار از پروژه را فراهم سازد.

اين بيمه‌نامه می‌تواند در پروژه‌های پرکاربرد زیر و موارد مشابه آن که در مرحله بهره برداری قرار دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

 • پل‌های ساخته شده
 • راه‌های ساخته شده
 • تونل‌های ساخته شده
 • خطوط لوله نصب شده
 • دكل‌های فشارقوی نصب شده

خطرات تحت پوشش بیمه سازه‌های تکمیل شده بیمه

اين بيمه‌نامه از نوع بیمه با پوشش خطرهای معین (Named Perils) است و خطرات تحت پوشش این بیمه نامه باید به صراحت در بیمه نامه ذکر شود. از جمله خطرات قابل پوشش در بیمه سازه‌های تکمیل شده می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • صاعقه
 • انفجار
 • آتش سوزی
 • زلزله
 • رانش و نشست زمین
 • یخ زدگی
 • سقوط بهمن
 • سیل
 • طوفان و گردباد

مثلاً در زمانی كه يک سد در مرحله بهره برداری قرار دارد، خطری همچون زلزله می‌تواند باعث بروز ترک در بدنه سد شده و آن را به طور جدی تهديد نمايد. هزينه تعمير و بازسازی سد مذكور می‌تواند در قالب اخذ يک بيمه‌نامه سازه‌های تكميل شده مهندسی كه در آن پوشش بيمه‌ای زلزله و ترک در بدنه سد جزو خطرات تحت پوشش آن است، اطمينان خاطر لازم را برای كارفرمای سد و تاسيسات مربوطه فراهم آورد.

بيمه ماشين آلات و تجهيزات پيمانكاری  (CPM)

در بیمه نامه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری یا Contractor’s Plant and Machinery کلیه خسارت‌های احتمالی که به بدنه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری از قبیل لودر، بولدوزر، تانکر و بونکر، بیل مکانیکی، گریدر، تاورکراین، جرثقیل، لیفتراک، غلتک و … که پیمانکاران جهت اجرای پروژه از آن‌ها استفاده می‌کنند، تحت پوشش قرار می‌گیرد. البته به جز خسارت‌های احتمالی که در بیمه نامه استثنا شده است. همچنین این بیمه نامه دارای محدوده پوشش مشخصی است. تنها خسارتهای مالی که به بدنه ماشین آلات نام برده شده، صرفاً در محل اجرای پروژه‌ها یا سایت محل فعالیت آن‌ها، وارد شده باشد تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

بیمه تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipment)

بیمه تجهیزات الکترونیک (EE) خسارت‌های ناگهانی و وارد به انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی، صنایع،‌ لوازم تحقیقاتی و آزمایشگاهی، لوازم اداری، ‌سیستم‌های هشداردهنده، تجهیزات اندازه گیری، دستگاه‌های کنترل و عیب‌یاب، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های تست مواد و نمونه برداری، تجهیزات رادیو تلویزیونی و مخابراتی، سیستم‌های رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • این بیمه می‌تواند سه نوع پوشش را ارائه دهد:
 • پوشش خسارت وارد به سخت افزار
 • پوشش خسارت وارد به نرم افزار
 • پوشش هزینه اجاره و بکارگیری دستگاه‌های جایگزین تا راه‌اندازی مجدد دستگاه‌های خسارت دیده

بیمه شکست ماشین آلات بیمه مهندسی

بیمه نامه شکست ماشین آلات (MB) خطرات غیر قابل پیشبینی مرتبط با تاسیسات و تجهیزات مکانیکی به همراه ماشین آلات نصب شده در خط تولید را تحت پوشش قرار می‌دهد. در صورت خرید این بیمه مهندسی، خسارت‌های مربوط به تعمیرات یا تعویض ماشین آلات را برعهده شرکت ارائه کننده بیمه خواهد بود. در این بیمه نامه خسارت‌های ناشی از خوردگی یا استهلاک ماشین آلات به همراه خطرات طبیعی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

اشتباه در طراحی، خطا در هنگام ساخت و نصب، بروز مشکل در دستگاه‌ها در اثر سهل انگاری یا عدم مهارت کارکنان، انفجار فیزیکی و موارد مشابه از مهم‌ترین خسارات تحت پوشش این بیمه هستند.

بیمه فساد کالا در سردخانه (DOS)

اگر دستگاه‌های سرد کننده و سردخانه تحت پوشش بیمه شکست ماشین آلات قرار داشته باشند، می‌توان از بیمه فساد کالا در سردخانه نیز استفاده کرد. زمانی بیمه فساد کالا در سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که ماشین آلات تحت پوشش بیمه شکست ماشین آلات دچار حادثه شده و محصول انبار شده در سردخانه در اثر خراب شدن این دستگاه‌ها، از بین بروند. به این ترتیب بیمه فساد کالا در سرد خانه مکمل پوشش بیمه شکست ماشین آلات به حساب می‌آید..

بیمه فساد کالا در سردخانه مناسب چه افرادی است؟

اگر در یکی از مشاغل زیر فعالیت می‌کنید، برای جبران خسارت فساد کالاهای سردخانه‌ای خود در اثر خرابی دستگاه‌هایی که تحت پوشش بیمه شکست ماشین آلات قرار دارند، می‌توانید از بیمه فساد کالا در سردخانه استفاده کنید:

 • صاحبان سردخانه
 • استفاده کنندگان (اجاره کنندگان) سردخانه‌ها
 • مؤسسات تولیدکننده محصولات کشاورزی
 • فروشندگان عمده میوه و سبزیجات
 • صنایع و فرآورده‌های گوشت و ماهی
 • تولید کنندگان مواد لبنی
 • صنایع شیمیایی و داروسازی

بیمه فساد کالا در سردخانه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟ خطرات تحت پوشش D.O.S

اتلاف یا خسارت وارد به کالاهای بیمه‌شده موجود در سردخانه به علت یکی از علل زیر تحت پوشش بیمه فساد کالا در سردخانه قرار می‌گیرد:

 • خروج ناگهانی و غیر قابل پیش بینی مبردها از مدار خود
 • شکست مکانیکی تجهیزات سردخانه
 • یخ‌زدگی تصادفی در درجه حرارت توصیه شده
 • مواد یا اقلام معیوب در سیستم سردخانه
 • اشتباه در طراحی سیستم سردخانه
 • آلودگی نشتی مبرد
 • انفجار فیزیکی
 • قطع برق، گاز یا هر سوخت دیگر

بالاترین سطح پوشش بیمه مهندسی با استفاده از خدمات بیمه

بیمه مهندسی با پوشش گسترده بیمه‌ای، بسیاری از خسارت‌های پروژه‌های در حال احداث و در حال بهره برداری را پوشش می‌دهد. برای اینکه از بالاترین سطح پوشش بیمه مهندسی با بالاترین سطح پرداخت خسارت و قیمت مناسب بهره مند شوید، استفاده از بیمه مهندسی بیمه آسماری بهترین گزینه برای شما خواهد بود. برای استفاده از امکانات ویژه این بیمه نامه پرکاربرد، همین حالا با ثبت درخواست مشاوره بیمه مهندسی، فرآیند خرید بیمه مهندسی بیمه آسماری را آغاز کنید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد این نوع بیمه دارید کافی است تا با شماره ۰۲۱۴۳۴۱۷ تماس حاصل کنید. کارشناسان حرفه‌ای بیمه آسماری آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

سوالات متداول

اگر جواب سوال خودتون رو پیدا نکردید، با 43417-021 تماس بگیرید. ما همیشه پاسخ گوی سوالات شما هستیم.

بیمه مهندسی چه خطراتی را پوشش می دهد؟

بیمه مهندسی یکی از گسترده ترین خدمات بیمه ای است که بسیاری از خطرات پروژه های در حال احداث و پروژه های در حال بهره برداری را پوشش می دهد. با مراجعه به سایت آسماری می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع خطرات تحت پوشش بیمه مهندسی به دست آورید.

حق بیمه و هزینه تهیه بیمه مهندسی چقدر است؟

هزینه بیمه نامه بیمه مهندسی به نوع بیمه انتخابی، خطرات تحت پوشش و انتخاب بیمه های مکمل بستگی دارد. شما می توانید بهترین بیمه مهندسی با بالاترین سقف پرداخت خسارترا با قیمتی مناسب از بیمه آسماری دریافت کنید.

بیمه مهندسی مناسب چه افرادی است؟

تمام شرکت ها و کارفرمایانی که در انواع پروژه های در حال احداث یا در حال بهره برداری فعالیت می کنند می توانند از بیمه مهندسی بهره مند شوند. شرکت های فنی مهندسی، ساختمان سازی، راه سازی، سد سازی، انتقال نیرو، گاز و آب، پیمانکاران خط لوله نفت و بسیاری از موارد مشابه برای جبران خسارت های احتمالی به بیمه مهندسی نیاز دارند.

آیا بیمه مهندسی دارای محدودیت زمانی است؟

بله، بیمه نامه مهندسی تنها زمانی که پروژه در حال احداث یا بهره برداری است اعبتار دارد. از طرفی ماشین آلات و افراد شخص ثالث تحت تنها زمانی تحت پوشش قرار می گیرند که در محل اجرای پروژه دچار خسارت شده باشند.

خدمات الکترونیک

بیمه درمان تکمیلی انفرادی برای پرسنل شرکتی

بیمه درمان تکمیلی انفرادی برای پرسنل شرکتی

این بیمه درمان یکی از خدمات ویژه بیمه آسماری است که به شرکت...

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد

همه کسانی که با وسایل نقلیه رانندگی می‌کنند، باید به این...

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت همان‌طور که از نامش پیداست، مسئولیت افراد در...